POLECAMY

Czym zająć dziecko w domu? - propozycje zabaw

Jeśli jedyną formą rozrywki w domu, którą wybiera twoje dziecko jest oglądanie telewizji - zachęć je do zabawy! Oto propozycje zabaw dla dzieci w domu.

Zabawy dla dzieci

Fot. Fotolia

Według badań Interactive Research Center, blisko 95,1% dzieci codziennie ogląda telewizję, Blisko 60% robi to przez kilka godzin dziennie, nierzadko w obecności obojga rodziców. O ile w ciągu tygodnia winę można zrzucić na przepracowanie i niewystarczającą ilość wolnego czasu, trudno o usprawiedliwienie takiego zachowania w weekendy. Szczególnie, że pomysłów na interesujące aktywności nie trzeba daleko szukać. Oto kilka propozycji, które pozwolą spędzić czas z dala od komputera i telewizora.

Pomysły na zabawy w domu dla chłopców

Choć dzieci niekoniecznie zawsze słuchają swoich rodziców, doskonale ich naśladują. Tę tendencję łatwo przekuć w naukę i realną pomoc. Chłopcy bardzo chętnie będą wypełniać z tatą typowo męskie obowiązki związane z majsterkowaniem. Zaangażowanie syna w drobne naprawy pozwoli mu przyswoić przydatne umiejętności oraz da możliwość, by wykazać się i poczuć ważnym.

Wspólnymi siłami warto drewniany karmnik lub wieszak na klucze. Małym majsterkowiczom powierzmy wówczas mniej skomplikowane zadania, jak np. odrysowanie z pomocą linijki linii cięcia lub punktów, w które będziemy wkręcać haczyk. Kolejnym etapem będzie pomalowanie drewna farbkami w różnych kolorach.

– "Podczas tego typu pracy najlepszym rozwiązaniem będzie werniks, czyli całkowicie bezpieczna dla dzieci żywica – podpowiada Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus. – Warstwa werniksu nałożona na pomalowany przedmiot pogłębi kolor, nada mu efektowny połysk oraz zwiększy jego trwałość" – dodaje.

Zobacz także: Jakie zabawy integracyjne najlepiej rozwijają dzieci?

Lekcja makijażu i pokaz mody dla dziewczynek

Dziewczynki z kolei chętnie naśladują upiększające zabiegi mam. Nawet kilkulatki podkradają szminkę lub buty na obcasie. Warto wykorzystać to naturalne zainteresowanie. Możemy na przykład zorganizować dla młodej damy prawdziwy pokaz mody. Tego typu aktywności pomagają rozwijać inteligencję, kreatywność oraz zmysł organizacyjny. Kluczowe jednak, aby od samego początku dziewczynka brała udział w przygotowaniach. Wspólnie zaplanujcie jakie kreacje pokażecie, gdzie odbędzie się pokaz, jak ozdobicie miejsce oraz co przygotujecie na przegryzkę.

Część dodatków do kreacji warto wykonać samodzielnie. Ozdobiona kredkami i flamastrami biżuteria z papieru będzie świetnym dopełnieniem kolekcji. Akcesoria można zrobić również z ciastoliny lub masy papierowej. Dla lepszego efektu pomalujcie je po wyschnięciu farbami.

Do makijażu wykorzystajcie produkty przystosowane do malowania twarzy. – "Zarówno farby jak i kredki do malowania buzi są nieszkodliwe dla skóry dziecka, łatwo się je nakłada i również bez problemu zmywa" – mówi Marzena Raczkiewicz.

Korzystając z okazji zabawcie się także w krawcowe. Pokaż córce, jak przyszywać guziki i kokardki. Taka umiejętność z całą pewnością przyda się jej w przyszłości.

Źródło: Materiały prasowe inplusPR/ bj

Zobacz także: Jak się bawić z maluchem w domu?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
U mnie synek ostatnio wziął cala paczkę makaronu i farby Bambino i siedział sobie ze mną, ja czytałam ksiązkę na głos a on w tym czasie malował makaron. Ponadziewaliśmy na sznureczek i chyba zawiśnie w święta na choince :)
/3 lata temu
my zawsze chodzimy albo do Teatru Małego Widza albo na basen. a latem do ZOO. Rzadko siedzimy w domu, ale jeśli się już zdarzy to u nas wygrywa malowanie palcami :)
/3 lata temu
paleta i farby to świetny pomysł. Też mamy drewnianą, zakupiona na http://top-ogloszenia.net/Dla-Dziecka-4 i przyznaje, że to super pomysł