Małe dziecko

Czym jest wnętrostwo?

Wnętrostwo występuje wtedy, gdy jądro (jedno bądź obydwa) znajduje się poza moszną – na przykład w jamie brzusznej lub w kanale pachwinowym. W Polsce to schorzenie rozpoznaje się u kilku tysięcy chłopców. Jak je leczyć?
/ 07.12.2010 14:04
Małe dziecko

Wnętrostwo jest poważnym problemem, występuje u 2-3 tysięcy chłopców. Nieleczone bądź leczone zbyt późno, prowadzić może do niepłodności. Z wnętrostwem związane jest również podwyższone ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego jądra.

Zstępowanie jąder do moszny

Jądra powstają już w pierwszych tygodniach życia płodowego. Początkowo znajdują się one w jamie brzusznej, jednak w trakcie rozwoju płodu zstępują przez kanał pachwinowy do moszny.

U większości płodów proces ten kończy się między 25. a 35. tygodniem życia, dlatego też ok. 97% donoszonych chłopców w chwili przyjścia na świat ma jądra w mosznie. Odsetek ten jest niższy wśród wcześniaków. U znacznej części noworodków, które rodzą się z wnętrostwem, jądra samoistnie zstępują w pierwszych miesiącach życia.

Przyczyn wnętrostwa może być kilka – za główne uważa się nieprawidłowości anatomiczne w obrębie narządów płciowych oraz zaburzenia hormonalne w okresie płodowym i w pierwszych miesiącach życia. Zdarza się, że wnętrostwo występuje razem z innymi wadami wrodzonymi – np. w zaburzeniach genetycznych – zespole Klinefeltera, zespole Noonan i in.

Czytaj też: Czy moje dziecko ma owsiki?

Leczenie

Każdy noworodek płci męskiej, u którego po urodzeniu stwierdzono, że nie ma jąder w mosznie, wymaga dokładnego badania. Lekarz stwierdza, czy jądra poza moszną są wyczuwalne (tak jest u większości chłopców). Jeśli tak – w większości przypadków lekarze zalecają kilkumiesięczną obserwację – w tym czasie często dochodzi do samoistnego zstąpienia jąder. Leczenie jest podejmowane zwykle po 6. miesiącu życia. W niektórych przypadkach możliwe jest leczenie hormonalne, często jednak konieczna jest operacja.

Jeśli lekarz palpacyjnie nie może zlokalizować jąder u noworodka, konieczne jest wykonanie dodatkowych badań (USG, tomografia komputerowa), choć czasem konieczna jest diagnostyka laparoskopowa lub operacyjna. Decyzja co do sposobu leczenia w każdym przypadku podejmowana jest indywidualnie przez urologa dziecięcego.

Jakie mogą być odległe powikłania wnętrostwa?

Aby jądra mogły produkować prawidłowe plemniki, muszą mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę – w mosznie temperatura jest ok. 1,5-2 stopnie Celsjusza niższa niż w jamie brzusznej. Ta niewielka różnica jest jednak kluczowa dla zachowania płodności – dlatego też im wcześniej jądro zostanie sprowadzone do moszny, tym szansa na zachowanie płodności większa.

Niestety nawet wcześnie przeprowadzone leczenie nie zmniejsza ryzyka przemiany nowotworowej, które to w jądrze niezstąpionym jest 25-krotnie wyższe niż w jądrze położonym prawidłowo. Innymi powikłaniami tego stanu mogą być uraz jądra, jego skręt (doprowadzający do martwicy), a także problemy natury psychologicznej.

Czytaj też: Jak uspokoić płaczące dziecko?