POLECAMY

Czym jest obuwie profilaktyczne oraz ortopedyczne dla dzieci?

Obuwie profilaktyczne i ortopedyczne są ze sobą często mylone, mimo że funkcje, jakie spełniają w procesie rozwoju stóp dziecka, są odmienne. Na czym polegają różnice? Które wady wymagają zastosowania obuwia profilaktycznego lub ortopedycznego?

Dobre obuwie profilaktyczne

Obuwie profilaktyczne (inaczej obuwie zdrowotne) to obuwie dla dzieci, których stopy mają odpowiedni kształt i wymiary. Celem obuwia zdrowotnego jest zapewnienie właściwego rozwoju stóp i ich ochrona przed powstawaniem różnego rodzaju dolegliwości i deformacji.

Obuwie profilaktyczne:

 • jest wykonane w taki sposób, by w razie potrzeby można było w nim umieścić wkładkę ortopedyczną zaleconą przez lekarza ortopedę;
 • nie odbiega swoim wyglądem od obuwia powszechnie noszonego przez dzieci, co ma duże znaczenie dla dobrego samopoczucia dziecka;
 • posiada trzy paski z regulowanym zapięciem, które umożliwiają otwarcie cholewki – pozwala to na swobodne włożenie stopy do buta i dobre jego dopasowanie, nawet przy zastosowaniu wkładek;
 • tylna część butów jest odpowiednio usztywniona, by utrzymywać stopy we właściwym położeniu i zapobiegać wykoślawieniu obuwia w okolicy pięty.

Czym jest obuwie ortopedyczne?

Obuwie ortopedyczne dla dzieci to natomiast obuwie o specjalnej konstrukcji, mające na celu:

 • korekcję odwracalnych zniekształceń stóp;
 • stworzenie wygodnego podparcia oraz ochrony dla stóp o utrwalonym zniekształceniu;
 • zapobieganie pogłębianiu się zniekształceń;
 • wyrównanie skrócenia kończyny dolnej.

Najczęściej spotykane rodzaje obuwia ortopedycznego dla dzieci:

 • obuwie z obcasem Thomasa supinującym tyłostopie w stopie płasko-koślawej;
 • obuwie z odwróconym obcasem Thomasa, podwyższonym od strony bocznej i wydłużonym do przodu, stosowanym w przypadku szpotawości stępu lub skłonności do skręceń stawu skokowego dolnego;
 • obuwie redresyjne, czyli korygujące kształt stóp, stosowane w doleczaniu stopy końsko–szpotawej i przywiedzionej;
 • obuwie wyrównujące skrócenie kończyny dolnej;
 • obuwie do połączenia z ortezą, czyli aparatem ortopedycznym stabilizującym stawy.

Zobacz też: Jakie mogą być konsekwencje noszenia nieodpowiedniego obuwia przez dzieci?

Gdzie kupić obuwie ortopedyczne?

Obuwie ortopedyczne jest obuwiem leczniczym. O jego zastosowaniu musi zdecydować lekarz ortopeda.

Nigdy nie powinno się samemu kupować takiego obuwia, bo może ono wtedy wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

Obuwie ortopedyczne można kupić w specjalistycznych sklepach medycznych, rehabilitacyjno-ortopedycznych lub wykonać na zamówienie w warsztatach techniki ortopedycznej.

Kiedy obuwie ortopedyczne nie jest potrzebne?

W przypadku dzieci, u których występuje obniżenie sklepienia podłużnego, nieutrwalone szpotawe lub koślawe ustawienie stopy, najczęściej nie ma potrzeby stosowania obuwia ortopedycznego – wystarczy uzupełnienie normalnego obuwia wkładkami lub dokonanie modyfikacji obcasa. O tym też powinien zadecydować lekarz.

Zgodnie z badaniami ortopedycznymi u dzieci, które mają zdrowe stopy, stosowanie wkładek ortopedycznych lub ortopedycznego obuwia podpierającego sklepienie podłużne może być szkodliwe.

– W wielu środowiskach niefachowych istnieje często balast tradycyjnych pojęć, obecnie uznanych za nieprawidłowe, a wywodzących się sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy rozpoznanie i leczenie tej wady stanowiło jedno z ważnych zagadnień ortopedii. Masowość rozpoznań i powszechność stosowania wkładek unoszących sklepienie podłużne utrwaliła zarówno wśród lekarzy nie ortopedów, jak i społeczeństwa wiele stereotypów, czego przykładem może być nierozróżnianie stopy płasko-koślawej od stopy o obniżonym sklepieniu podłużnym mieszczącym się w granicach fizjologicznej normy – mówi dr Wojciech Radło, specjalista ortopedii dziecięcej.

Zobacz też: Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Tekst: BARTEK S.A. oraz Barbara Skrzyńska – antropolog, Bożena Rajchel-Chyla – antropolog. Konsultacje: dr Wojciech Radło – specjalista ortopedii dziecięcej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/miesiąc temu
Warto obserwować rozwój stópek dziecka od początku stawiania pierwszych kroczków. Najlepszym wyborem w późniejszym okresie jest zakup bucików profilaktycznych, które zapobiegają powstawaniu niechcianych wad, bądź korygują już powstałe, polecam sklep online Wesołe Buciki w którym jest duża oferta bucików profilaktycznych. zadowoleni klienci zawsze tam wracają
/8 miesięcy temu
Moje dziecko długo nosiło obuwie ortopedyczne. Wtedy jeszcze wcale niełatwo znaleźć odpowiednie. Naprawdę chyba ze sto sklepów przechodziłam, żeby tylko coś maluszkowi znaleźć. Ostatecznie trafilam do sklepu mdh (sklep.mdh.pl) i tam udalo się coś znaleźć. No, nie jest to nic przyjemnego jak widzisz, że twoje dziecko się męczy, ale takie butki moga pomóc.
/rok temu
Moje dziecko nosiło wkładki z Physio Medica w bucikach i dzięki temu nie ma płaskostopia. Stereotypy może i się pojawiają, ale warto wiedzieć swoje.
POKAŻ KOMENTARZE (3)