Czym jest obuwie profilaktyczne oraz ortopedyczne dla dzieci?

Obuwie profilaktyczne i ortopedyczne są ze sobą często mylone, mimo że funkcje, jakie spełniają w procesie rozwoju stóp dziecka, są odmienne. Na czym polegają różnice? Które wady wymagają zastosowania obuwia profilaktycznego lub ortopedycznego?
/ 22.10.2013 10:42

Dobre obuwie profilaktyczne

Obuwie profilaktyczne (inaczej obuwie zdrowotne) to obuwie dla dzieci, których stopy mają odpowiedni kształt i wymiary. Celem obuwia zdrowotnego jest zapewnienie właściwego rozwoju stóp i ich ochrona przed powstawaniem różnego rodzaju dolegliwości i deformacji.

Obuwie profilaktyczne:

 • jest wykonane w taki sposób, by w razie potrzeby można było w nim umieścić wkładkę ortopedyczną zaleconą przez lekarza ortopedę;
 • nie odbiega swoim wyglądem od obuwia powszechnie noszonego przez dzieci, co ma duże znaczenie dla dobrego samopoczucia dziecka;
 • posiada trzy paski z regulowanym zapięciem, które umożliwiają otwarcie cholewki – pozwala to na swobodne włożenie stopy do buta i dobre jego dopasowanie, nawet przy zastosowaniu wkładek;
 • tylna część butów jest odpowiednio usztywniona, by utrzymywać stopy we właściwym położeniu i zapobiegać wykoślawieniu obuwia w okolicy pięty.

Czym jest obuwie ortopedyczne?

Obuwie ortopedyczne dla dzieci to natomiast obuwie o specjalnej konstrukcji, mające na celu:

 • korekcję odwracalnych zniekształceń stóp;
 • stworzenie wygodnego podparcia oraz ochrony dla stóp o utrwalonym zniekształceniu;
 • zapobieganie pogłębianiu się zniekształceń;
 • wyrównanie skrócenia kończyny dolnej.

Najczęściej spotykane rodzaje obuwia ortopedycznego dla dzieci:

 • obuwie z obcasem Thomasa supinującym tyłostopie w stopie płasko-koślawej;
 • obuwie z odwróconym obcasem Thomasa, podwyższonym od strony bocznej i wydłużonym do przodu, stosowanym w przypadku szpotawości stępu lub skłonności do skręceń stawu skokowego dolnego;
 • obuwie redresyjne, czyli korygujące kształt stóp, stosowane w doleczaniu stopy końsko–szpotawej i przywiedzionej;
 • obuwie wyrównujące skrócenie kończyny dolnej;
 • obuwie do połączenia z ortezą, czyli aparatem ortopedycznym stabilizującym stawy.

Zobacz też: Jakie mogą być konsekwencje noszenia nieodpowiedniego obuwia przez dzieci?

Gdzie kupić obuwie ortopedyczne?

Obuwie ortopedyczne jest obuwiem leczniczym. O jego zastosowaniu musi zdecydować lekarz ortopeda.

Nigdy nie powinno się samemu kupować takiego obuwia, bo może ono wtedy wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

Obuwie ortopedyczne można kupić w specjalistycznych sklepach medycznych, rehabilitacyjno-ortopedycznych lub wykonać na zamówienie w warsztatach techniki ortopedycznej.

Kiedy obuwie ortopedyczne nie jest potrzebne?

W przypadku dzieci, u których występuje obniżenie sklepienia podłużnego, nieutrwalone szpotawe lub koślawe ustawienie stopy, najczęściej nie ma potrzeby stosowania obuwia ortopedycznego – wystarczy uzupełnienie normalnego obuwia wkładkami lub dokonanie modyfikacji obcasa. O tym też powinien zadecydować lekarz.

Zgodnie z badaniami ortopedycznymi u dzieci, które mają zdrowe stopy, stosowanie wkładek ortopedycznych lub ortopedycznego obuwia podpierającego sklepienie podłużne może być szkodliwe.

– W wielu środowiskach niefachowych istnieje często balast tradycyjnych pojęć, obecnie uznanych za nieprawidłowe, a wywodzących się sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy rozpoznanie i leczenie tej wady stanowiło jedno z ważnych zagadnień ortopedii. Masowość rozpoznań i powszechność stosowania wkładek unoszących sklepienie podłużne utrwaliła zarówno wśród lekarzy nie ortopedów, jak i społeczeństwa wiele stereotypów, czego przykładem może być nierozróżnianie stopy płasko-koślawej od stopy o obniżonym sklepieniu podłużnym mieszczącym się w granicach fizjologicznej normy – mówi dr Wojciech Radło, specjalista ortopedii dziecięcej.

Zobacz też: Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Tekst: BARTEK S.A. oraz Barbara Skrzyńska – antropolog, Bożena Rajchel-Chyla – antropolog. Konsultacje: dr Wojciech Radło – specjalista ortopedii dziecięcej.