Czym jest kolka niemowlęca?

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca to napadowy płacz, który towarzyszy dziecku w pierwszych miesiącach jego życia. Jakie są przyczyny kolki i jak można pomóc niemowlęciu?
/ 09.08.2010 10:58
Czym jest kolka niemowlęca?

Kolką nazywamy napadowy płacz. Pomimo wielu zabiegów często nie da się go ukoić. Niemowlę bez żadnej przyczyny zaczyna bardzo intensywnie płakać. Przeważnie przy płaczu całe ciałko dzidziusia napina się. Dziecko podkurcza nóżki. Ponieważ brzuszek jest twardy można odnieść wrażenie, że to on jest przyczyną rozpaczania. Ataki kolki występują nagle. Czas jego trwania jest trudny do określenia. Jednego dnia dziecko może mieć kolkę przez pół godziny, innego może cierpieć przez pół dnia. Pierwszych ataków kolki można się spodziewać ok. 3 tygodnia życia dziecka. Mogą one występować nawet do 4 miesiąca życia dziecka, czasami nawet dłużej. 

Skąd się bierze kolka u maluszka?

Przeważnie ataki pojawiają się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Najintensywniejsze napady kolki pojawiają się u maluszka w 6 - 8 tygodniu życia. Nie ma znaczenia rodzaj pokarmu. Jeśli karmi się dziecko piersią nie ma gwarancji, że kolek nie będzie i na odwrót. Karmienie mlekiem sztucznym nie zmniejszy kolek.

Do tej pory nie stwierdzono jednoznacznej przyczyny kolek u niemowląt. Sugerowana jest niedojrzałość układu pokarmowego, która powoduje zaburzenia perystaltyki jelit. Inną przyczynę dopatruje się w niedojrzałości układu nerwowego. Niektórzy sądzą, że przyczyną jest przejedzenie, łykanie powietrza w czasie jedzenia czy wrażliwość na niektóre pokarmy spożywane przez mamę karmiąca piersią. Jednak w większości i restrykcyjna dieta matki nie pomaga.

Polecamy: Dieta karmiącej piersią

Ból brzuszka dziecka może być czasami pomylony z kolką. Może się on pojawić przy infekcjach czy niedrożności jelit. Dlatego gdy wydaje Ci się, że kolka, którą przechodziło do tej pory dziecko wyglądała inaczej, powinnaś zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Jak pomóc dziecku?

Wielu rodziców czuje się bezradnych. Nie wie jak pomóc rozpaczającemu dziecku. Czasami nasze starania idą na marne. Warto jednak spróbować wszystkiego. Należy zacząć od weryfikacji sposobu przystawiania dziecka do piersi. Trzeba je układać tak, by łykało jak najmniej powietrza. Po karmieniu należy ułożyć dziecko do odbeknięcia. Najlepiej wziąć je na ręce w pionie a po kilku minutach od zjedzenia położyć je na brzuszku na około 5 minut. Do karmienia butelką należy używać dobrych smoczków.

Polecamy: Czy wiesz jak karmić piersią?

Aby zmniejszyć napady kolki można podawać leki na kolkę albo na wzdęcia. Podajemy je 2 razy dziennie z mlekiem lub po karmieniu. Gdy atak kolki już trwa, czasami ulgę przynosi masaż brzuszka zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, kołysanie na rękach. Gdy sposoby te nie przyniosą poprawy trzeba cierpliwie przytulać dziecko i czekać aż przestanie płakać.