Czym jest i jakie są objawy choroby lokomocyjnej?

Czym jest i jakie są objawy choroby lokomocyjnej?

Choroba lokomocyjna (kinotenoza) jest schorzeniem wywoływanym przez poruszanie się środkami transportu – w zależności od typu pojazdu zmienia się też jej nasilenie. Przyczyną złego samopoczucia jest niezgodność bodźców, sygnałów wzrokowych oraz błędnika, odbieranych przez mózg. Oznacza to, że podczas jazdy, np. samochodem wzrok odbiera zmianę otoczenia, co mózg interpretuje jako ruch, jednak błędnik, jako narząd równowagi, nie odnotowuje zmian położenia ciała.
Czym jest i jakie są objawy choroby lokomocyjnej?

Jednocześnie organizm jest wyczulony na pozostałe siły oddziałujące, takie jak hamowanie, przyspieszanie lub kiwanie.

W rezultacie następuje brak zgodności bodźców z zastaną sytuacją.

Chociaż powszechnie mówi się o chorobie lokomocyjnej, to jednak kinetoza nie jest chorobą, ale usprawiedliwioną reakcją na niezgodność między bodźcami.

Zwróć uwagę na maluchy

Starsze dzieci szybko poinformują Was o wszelkich, niepokojących dolegliwościach, wskazując na przykład żołądek, jako źródło problemu lub nużące bóle głowy.

Sytuacja wymaga wzmożonej uwagi oraz precyzyjniejszej kontroli w chwili podróżowania z malutkimi dziećmi, które jedynie dzięki mowie ciała, płaczowi oraz nietypowym zachowaniom zakomunikują trapiące je bolączki.

Polecamy: Co wiedzą noworodki

Objawy

Do najczęściej występujących objawów można zaliczyć mdłości, bladość skóry, potliwość, zaburzenia rytmu serca, bóle głowy oraz wymioty. U małych dzieci można też zaobserwować ślinotok, brak apetytu, nadmierne ziewanie i ogólną osowiałość. Mogą być przy tym nadmiernie markotne i płaczliwe.

Problem rzadko pojawia się wśród niemowląt, narastając w grupie przedszkolaków.

Czytaj także: Jak wybrać fotelik do samochodu

Kinetoza największe żniwo zbiera wśród dzieci w wieku 10-12 lat, przy czym bardziej narażone na nią są dziewczynki, co jednak nie oznacza, że chłopców problem ten nie dotyczy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)