POLECAMY

Czym jest i czym grozi przykrótkie wędzidełko podjęzykowe?

Przykrótkie wędzidełko podjęzykowe, mimo swej skomplikowanej nazwy, jest schorzeniem, które rodzic może sam zaobserwować u dziecka. Można się go pozbyć przy pomocy zabiegu chirurgicznego lub specjalnych ćwiczeń języka. Dowiedz się, jak poprawić kondycję języka twojego malucha!
Czym jest i czym grozi przykrótkie wędzidełko podjęzykowe?

Przykrótkie wędzidełko podjęzykowe jest częstą zmianą anatomiczną w budowie jamy ustnej. Występuje z częstością około 1:2000 urodzeń i zdarza się, że jest to rodzinne. Niewłaściwa długość wędzidełka ogranicza ruchy języka, co w konsekwencji prowadzi do utrwalenia nieprawidłowego wzorca połykania oraz powoduje liczne wady wymowy. 

Wędzidełko podjęzykowe jest tworem włóknistym, a jego cechą charakterystyczną jest elastyczność, dlatego wielu lekarzy zamiast kierować pacjenta na zabieg, poleca intensywne ćwiczenia języka.

Logopeda konsultując się z chirurgiem lub laryngologiem zwykle ocenia prawidłową budowę i ruchomość języka i w zależności od oceny kieruje pacjenta na zabieg polegający na podcięciu wędzidełka podjęzykowego. Zabieg przynosi szybkie efekty, ale po jego wykonaniu należy intensywnie ćwiczyć. Zabieg podcięcia wędzidełka jest istotny, ponieważ wada ta może powodować zaburzenia ssania oraz połykania, a transport pożywienia jest również niewłaściwy.

Jak możemy dowiedzieć się, że nasze dziecko ma problem z wędzidełkiem?

Tak naprawdę bardzo często sam rodzic może zauważyć pewne nieprawidłowości. Kiedy poprosi dziecko o wysunięcie języka, zauważy ,że język słabo się wysuwa (dziecko nie jest w stanie dotknąć nosa ani brody), natomiast końcówka języka ma charakterystyczny kształt i przypomina serce. Ankyloglossię zauważyć można zaraz po urodzeniu dziecka.

Dziecko z przykrótkim wędzidełkiem ma liczne wady wymowy. Do najczęstszych zaburzeń zaliczamy:

• seplenienie międzyzębowe trzech szeregów, gdzie język w trakcie artykulacji wsuwa się między zęby;
• nieprawidłowe realizowanie głoski t, d, n, r oraz l. Głoska l w ontogenezie mowy pojawia się około 2-3 roku, a więc nieprawidłowości w wymowie również można zaobserwować bardzo szybko.

Podsumowując, nie należy lekceważyć żadnych nieprawidłowości w budowie narządów artykulacyjnych naszych dzieci. W razie sytuacji nieniepokojących warto zawsze zasięgnąć opinii specjalisty.

Polecamy: Sposoby na obudzenie małego śpiocha

Przykładowe ćwiczenia, które można wykonywać przed lub po zabiegu frenulectomii, w celu usprawnienia języka:

• lizanie lodów trzymanych w pewnej odległości od buzi;
• oblizywanie warg przy szeroko otwartej buzi;
• oblizywanie zębów przy szeroko otwartej buzi;
• liczenie zębów przy szeroko otwartej buzi;
• oblizywanie ust posmarowanych czekoladą lub miodem;
• naśladowanie kota wylizującego talerzyk po budyniu;
• oblizywanie kącików ust;
• machanie językiem na boki.

Źródło: Logopeda.pl

Zobacz także: Ćwicz wymowę z logopedą

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)