POLECAMY

Czy znasz sposoby na kolkę?

Kolka pojawia się pomiędzy trzecim tygodniem a czwartym miesiącem życia dziecka. Jeśli maluch płacze, wierzga nóżkami i pręży się, a brzuszek jest twardy i napięty to znak, że mamy do czynienia z kolką. Oto moje sposoby jak ulżyć dziecku:

Przyczyną kolki może być zbyt łapczywe jedzenie, dlatego postaraj się karmić dziecko krócej a częściej. Dobrze, gdy podczas karmienia głowa malucha znajduje się nieco wyżej niż pośladki. Po posiłku połóż dziecko na swoim ramieniu i poczekaj aż mu się odbije.

Kiedy dziecko dopada kolka noś je na rękach w pozycji pionowej. Ciepło twojego ciała podziała jak kompres.

Jeśli karmisz piersią spróbuj zmienić swoją dietę, być może jest ona przyczyną pojawiania się kolki u twojego dziecka. Wyłącz ze swojej diety mleko i jego przetwory, wzdymające warzywa, a także kawę i ostre przyprawy.

Na kolkę oprócz kontaktu z ciałem mamy może pomóc ciepły okład, możesz użyć uprasowanej ciepłej pieluchy tetrowej lub termoforu.

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się kolki postaraj się minimalizować stres malucha. Zapewnij mu spokojne otoczenie i nie pozwól mu odczuwać twojego zdenerwowania.

Chociaż kolka zazwyczaj nie wiąże się z poważnymi kłopotami zdrowotnymi, o jej wystąpieniu poinformuj pediatrę, który dla pewności zbada malucha.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)