POLECAMY

Czy zeza u dziecka należy leczyć?

Zez pojawia się u ok. 4% dzieci. Łatwo go zauważyć – jednym okiem dziecko nie patrzy bezpośrednio przed siebie. Może być przemijającą wadą wrodzoną u niemowląt, jednak nie powinno się go ignorować. Jeśli pojawia się u dzieci od 1 do 8 roku życia, nie zwlekaj z wizytą u okulisty, bo zezowi należy się szybkie leczenie.
Czy zeza u dziecka należy leczyć?

Kiedy może pojawić się zez?

Zez może być zbieżny, gdy oko "ucieka" w kierunku nosa, lub rozbieżny, gdy dzieje się to w odwrotną stronę. W większości przypadków choroba pojawia się między pierwszym a piątym rokiem życia. Zez może jednak dotyczyć także starszych dzieci – narażone są na jego wystąpienie do ósmego roku życia, czyli do czasu całkowitego wykształcenia się zdolności prawidłowego widzenia obuocznego.

Zez może być również wadą wrodzoną – obecną zaraz po urodzeniu dziecka lub pojawiającą się niedługo potem. Warto jednak pamiętać, że nie musi oznaczać faktycznego schorzenia. Zdarza się bowiem, że noworodki posiadają rozbieżność oczu, związaną z niedorozwojem zdolności widzenia, ale może ona zaniknąć gdy dziecko podrośnie.

Zauważyć chorobę

Choroba jest zwykle łatwo dostrzegalna – dziecko jednym okiem nie patrzy bezpośrednio przed siebie. Czasem zmiana nie jest tak bardzo widoczna, dlatego należy zwracać uwagę na inne symptomy, takie jak przymykanie chorego oka lub przechylanie głowy tak, by zdrowe oko mogło znaleźć się bliżej obserwowanego obiektu.

Należy niezwłocznie podjąć leczenie – dzieci nie "wyrastają" z zeza.

Polecamy: Jak wygląda wizyta u okulisty?

Skąd się bierze zez?

Przyczyną pojawienia się zeza może być osłabienie mięśni, dzięki którym można poruszać oczami w różnych kierunkach lub ich jednostronne nadciągnięcie. Zaburzenia są zwykle efektem występowania kilku elementów. Możemy mówić o czynnikach genetycznych, wadach refrakcji czy problemach w obrębie systemu optycznego. W niewielkiej liczbie przypadków odpowiedzialny za występowanie zeza może być mózg, który nie potrafi skoordynować normalnego funkcjonowania gałek ocznych. 

Gdy obie gałki oczne ustawione są równolegle, widziany obraz pada w obu oczach na właściwą część siatkówki. Taka informacja drogą wzrokową dociera do mózgu, który łączy przekaz z obu oczu w obraz trójwymiarowy. W sytuacji, w której każde oko patrzy w innym kierunku, na siatkówce tworzą się dwa różne obrazy, a dodatkowo ten, który powstaje poza plamką jest nieostry. Mózg dziecka otrzymuje wtedy sprzeczne informacje i aby poradzić sobie z taką sytuacją, wyłącza przekazywanie obrazu z jednego oka. W efekcie mamy do czynienia z ambliopią, potocznie nazywaną zespołem "leniwego oka" i niedowidzeniem. Konsekwencją takiej sytuacji jest zmniejszenie zdolności widzenia, a nawet jej trwała i nieodwracalna utrata, dlatego tak ważne jest podjęcie szybkiego leczenia.

Czytaj też: Pierwsza pomoc: Gdy wpadło coś do oka...

Leczenie zeza

  • Okulary i ćwiczenia

Leczenie zeza spowodowanego wadą refrakcji odbywa się poprzez noszenie okularów korygujących. Zwykle też rehabilitacja wymaga od dziecka wykonywania specjalnych ćwiczeń zwiększających zdolność do wspólnej, skoordynowanej pracy obu gałek ocznych zaproponowanych przez ortoptyka. W przypadku pojawienia się ambliopii należy wprowadzić trzecią metodę leczenia, która pozwoli wzmocnić mięśnie osłabionego oka i przywrócić prawidłowe widzenie. Stosuje się wtedy proste rozwiązanie w postaci zasłonięcia zdrowego oka i zmuszenia do większej pracy tego z obniżoną ostrością wzroku.

  • Zabieg

Pewna grupa przypadków wymaga przeprowadzenia interwencji chirurgicznej. Operację wykonuje się w przypadku dużego zaawansowania choroby, której nie można już wyleczyć przy wykorzystaniu okularów korekcyjnych. Warto jednak pamiętać, że nie usunie ona ambliopii. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i służy wyrównaniu prawidłowej pracy mięśni w obu gałkach ocznych. Noszenie okularów po przeprowadzeniu procedury jest w tym przypadku również konieczne – stosuje się je w celu przywrócenia poprawy funkcjonowania oczu jako jednego narządu.

Autor: Alicja Dreksler-Tkacz, okulista Weiss Klinik

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)