POLECAMY

Czy wiesz jak złagodzić dolegliwości związane z wyrzynaniem ząbków?

Czas ząbkowania to czas trudny dla malucha i jego rodziców. Są na szczęście sposoby żeby nieco złagodzić dolegliwości waszego dziecka.

Klasyczna metoda to podanie dziecku czegoś do gryzienia, najlepiej specjalnego gryzaczka. Taki wypełniony żelem gryzaczek dobrze jest wcześniej schłodzić w lodówce, co pomoże zmniejszyć opuchliznę dziąseł. Dziecko, które je już stały pokarm może dostać kawałek twardego warzywa lub owocu, np. jabłka lub marchewki.

Dolegliwości malucha może złagodzić także chłodny napój. Podajcie dziecku wodę lub herbatę, uważając by nie była lodowato zimna, a jedynie przyjemnie chłodna.

Pomocny może być również bardzo delikatny masaż dziąseł. Czystym palcem należy uciskać lekko dziąsełka dziecka.

Łagodząco na dziąsła maluszka podziała też napar z rumianku. Zaparz go i ostudź, następnie owiń palec wyjałowioną gazą namoczoną w naparze i delikatnie pocieraj dziąsła dziecka.

W aptece poradź się farmaceuty. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, które łagodzą dolegliwości bólowe związane z wyrzynaniem ząbków. Kupisz je bez recepty. Mają działanie nie tylko przeciwbólowe, ale także odkażające, dzięki czemu zapobiegają zapaleniom jamy ustnej.

Jeżeli inne sposoby zawiodły, a twoja pociecha wyraźnie cierpi podaj mu paracetamol, np. w postaci przeciwbólowego syropu. Traktuj to jako środek, po który można sięgać w ostateczności.

Jeśli żaden z zaproponowanych przeze mnie środków nie pomógł konieczna będzie konsultacja z pediatrą. W taki wypadku zachodzi podejrzenie, że w jamie ustnej rozwinął się stan zapalny.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)