POLECAMY

Czy wiesz jak zapobiegać próchnicy u twojego dziecka?

To bardzo ważne, by zęby malucha były zdrowe. Zepsute zęby są nie tylko nieestetyczne i bolą, ale mogą być przyczyną wielu chorób. Na szczęście możesz zrobić wiele, by zmniejszyć ryzyko próchnicy u twojego malucha.

Oswajaj dziecko z higieną jamy ustnej jeszcze zanim pojawią się w niej ząbki. Przemywaj dziąsła dziecka nawiniętym na palec, wyjałowionym kawałkiem gazy, zmoczonym w przegotowanej wodzie. Kiedy pojawi się pierwszy ząbek kup maluchowi specjalną, pierwszą szczoteczkę.

Pomagaj małemu dziecku szczotkować zęby. Umów się z nim, że najpierw myje zęby samo, a potem ty przejmujesz szczoteczkę. Dzięki temu zęby będą dokładnie wyczyszczone.

Kupuj dobrą pastę dla dzieci, dostosowaną do wieku twojej pociechy.

Wybierz się z dzieckiem do stomatologa już wtedy kiedy pojawią się pierwsze zęby. Stomatolog oceni czy rozwój jamy ustnej twojego dziecka jest prawidłowy i doradzi ci jak dbać o zęby malucha.

Nie lekceważ próchnicy mleczaków. Jeżeli one będą zepsute, próchnica może przenieść się na stałe zęby.

Nie pozwalaj dziecku zasypiać z butelką – może to prowadzić do powstawania tzw. próchnicy butelkowej. Jest ona skutkiem karmienia dziecka butelką i nie zachowywania odpowiedniej higieny.

Nie całuj dziecka w usta, nie oblizuj smoczka czy jego łyżeczki. Możesz w ten sposób przekazać maluchowi bakterie próchnicy, która jest bardzo zaraźliwa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)