POLECAMY

Czy wiesz jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka?

Zanim zdecydujesz się na zakup zabawki sprawdź, czy jest bezpieczna dla dziecka.
Czy wiesz jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka? fot. Czy.wieszjak.pl

Zgodnie z prawem na każdej zabawce powinny być symbole i ostrzeżenia, dzięki którym poznasz, czy jest ona bezpieczna i odpowiednia do wieku dziecka. Sprawdź, czy na metce jest: Znak CE (gwarantuje, że zabawka jest bezpieczna, oznakowanie obowiązuje w całej Unii Europejskiej); Różne ostrzeżenia i informacja o minimalnym wieku dziecka (np.: „Nieodpowiednia dla dzieci w wieku poniżej 3 lat”, „Uwaga! Do użytku wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej”); Dodatkowe certyfikaty (niektóre mają atest Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka).

Kupując zabawkę (zwłaszcza dla dziecka poniżej 3 lat) dokładnie ją obejrzyj - nie powinna składać się z drobnych elementów (dziecko łatwo może je połknąć lub włożyć sobie do nosa albo ucha). Urządzenia, które umożliwiają poruszanie się (np. chodzik) muszą mieć system hamowania, a zabawki elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu przekraczającym 24 V. Do gryzaków i gumowych zabawek musi być dołączona informacja, że tworzywo, z którego są zrobione, nie zagraża zdrowiu. Etykieta zabawek pluszowych i z materiału powinna zawierać sposób ich konserwacji.

Uwaga! Jeśli okaże się, że zabawka jest niebezpieczna zgłoś to do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej (adres na stronie: www.uokik.gov.pl). Przedsiębiorca, który wprowadził ją na rynek, może zostać ukarany wysoką grzywną.

Warto wiedzieć: Zabawka musi mieć instrukcję w języku polskim. Niektóre przedmioty, chociaż przypominają zabawki, nie mogą być za nie uznane – np. lalki ludowe, puzzle składające się z 500 elementów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)