POLECAMY

Czy wiesz jak ustrzec dziecko przed dopalaczami?

Dopalacze to preparaty wpływające na wzrost koncentracji, zdolność do nauki. Wywołują duże zainteresowanie ze strony uczniów.
Czy wiesz jak ustrzec dziecko przed dopalaczami? fot. Czy.wieszjak.pl

Zadbaj o prawidłowe relacje rodziców z dziećmi - poświęcaj dziecku czas i uwagę, rozmawiaj z nim, nie przenoś stresu z pracy do domu, z mężem spieraj się za zamkniętymi drzwiami.

Poświęcaj czas dziecku – zainteresuj się jego problemami. Pamiętaj, że potrzebuje ono rodzicielskiej uwagi i troski. Wykaż zainteresowanie z kim się spotyka i w jaki sposób spędza wolny czas.

Pokaż alternatywne sposoby radzenia sobie ze stresem - częstym powodem, dla którego dziecko sięga po dopalacze jest przekonanie, że pomogą poradzić sobie z różnymi problemami. Substancje te wpływają na wzrost poczucia pewności siebie w sytuacjach społecznych, ułatwiają przystosowanie się do grupy, pomagają w ucieczce przed rzeczywistością.

Rozwijaj zainteresowania – nuda, ciekawość nowych doznań są powodami sięgania po dopalacze. Dlatego ważne jest, aby dziecko miało własne hobby, które rozwija i daje poczucie spełnienia.

Zaszczep wartości – szacunek dla swojego zdrowia, chęć robienia czegoś sensownego w swoim życiu, strach przed konsekwencjami prawnymi – to ważne wyznaczniki, które mogą zniechęcić dziecko przed dopalaczami.

Zapoznaj z konsekwencjami – mechanizm działania tych preparatów – gdy dana osoba za pomocą chemii poprawia sobie samopoczucie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ponownie do tego dążyła, a to prosta droga do uzależnienia, odstawienie określonego środka powoduje spadek dobrego samopoczucia, a nawet depresję.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)