POLECAMY

Czy wiesz jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Pojawienie się w domu kolejnego dziecka to wielka i ważna zmiana. Podpowiadam jak przygotować starsze dziecko na to, że będzie miało brata lub siostrę.

Sposób w jaki powiadomicie dziecko, że będzie miało rodzeństwo powinniście dopasować do jego wieku. Pamiętajcie, że im młodsze dziecko, tym nowa sytuacja może być dla niego mniej zrozumiała. Maluch może tłumaczyć sobie, że rodzice już go nie potrzebują, że im się znudził. Wasza rola w tym żeby nie ogarniały go takie wątpliwości.

Także starsze dzieci mogą odczuwać lęk i niepewność związane z oczekiwaniem na brata lub siostrę. Spróbuj zrozumieć emocje swojego dziecka i łagodnie przyzwyczaić go do myśli o nadchodzących zmianach w waszym domu.

Wybierzcie odpowiedni moment na przekazanie dziecku informacji o ciąży mamy. Nie spieszcie się z nią zanadto, ale postarajcie się zrobić to na tyle wcześnie, by dać maluchowi czas na oswojenie się z myślą o rodzeństwie zanim pojawi się ono na świecie.

Włączcie waszą pociechę w przygotowania i wydarzenia związane z oczekiwaniem na kolejne dziecko. Możecie wspólnie wybierać ciuszki dla maleństwa, urządzać jego pokój, a także wybrać się razem na badanie USG.

Postarajcie się, by wasz stosunek do starszego dziecka wraz z kolejną ciążą nie uległ zmianie. Nie bądźcie nadgorliwi, ale nie zapominajcie o czułościach, pieszczotach i pochwałach dla dziecka i poświęcaniu mu odpowiedniej ilości uwagi.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)