POLECAMY

Czy wiesz jak pomóc dziecku przetrwać rozwód?

W tej trudnej dla całej rodziny sytuacji najbardziej cierpią dzieci. Dlatego bardzo ważne w tym czasie jest wspieranie ich.
Czy wiesz jak pomóc dziecku przetrwać rozwód? fot. Czy.wieszjak.pl

Dziecko w sytuacji rozwodu rodziców czuje chaos emocjonalny. Sytuacja ta sprawia, że może się czuć niepewne i nie umie wyobrazić sobie przyszłości, może czuć lęk przed opuszczeniem. Dlatego, gdy reaguje paniką zapewniaj je, że nigdy się go nie opuści. Prawdopodobnie zapewnienie to będziesz musiał powtarzać wielokrotnie.

Dziecko często sobie przypisuje winę za rozwód - było niegrzeczne i złościło się. Wytłumacz mu dlaczego rodzice się rozstają i podkreśl, że to nie jego wina. Zaznacz, iż małżonkowie biorą rozwód ze sobą, ale nigdy z dzieckiem i do końca życia oboje będą jego rodzicami.

Rozmawiając z dzieckiem staraj się wyrażać w zrozumiały sposób. Omów z nim jak będzie wyglądać życie w nowej sytuacji – gdzie będzie mieszkać, gdzie będą jego rzeczy, jak często i gdzie będzie się spotykać z drugim rodzicem itp.

Nigdy nie czyń obietnic, których nie jesteś w stanie dotrzymać - często dzieci cierpią, gdy rodzic nie zjawia się na umówione spotkanie, albo w ostatniej chwili przekłada jego termin.

Błąd rozwodzących się rodziców to wciąganie dziecka w walkę między sobą. Nie zmuszaj go do wybierania między wami i nie narzucaj poczucia, że wobec Ciebie jest nielojalne, kiedy dobrze się czuje z Twoim byłym partnerem.

Jak najmniej zmieniaj w życiu dziecka – reorganizacja rodziny jest ogromną zmianą. Niech więc nie zmienia miejsca zamieszkania, szkoły. Gdy musisz zmienić miejsce zamieszkania zadbaj, aby jego rzeczy i zabawki zostały przeniesione, a dziecko pomogło w urządzeniu i dekoracji nowego miejsca.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)