POLECAMY

Czy wiesz jak oduczyć dziecko spania w łóżku rodziców?

To co początkowo uznawaliście za naturalne teraz taje się uciążliwe. Maluchy często nie zamierzają dobrowolnie przenieść się „do siebie”. Doradzam jak nakłonić dziecko, by spało we własnym łóżeczku.
Czy wiesz jak oduczyć dziecko spania w łóżku rodziców?

Musicie zdawać sobie sprawę, że pomimo protestów dziecka, wasza decyzja o zmianie przyzwyczajeń związanych ze wspólny spaniem, jest słuszna. Nie tylko nie robicie dziecku krzywdy, ale wręcz uczycie go samodzielności.

Konieczne będzie wybranie odpowiedniego momentu na wprowadzenie nowych zwyczajów. Najdogodniejszym czasem może okazać się ten pomiędzy 10 a 16 miesiącem życia dziecka, kiedy jest ono szczególnie zainteresowane światem i otwarte na nowości. W dużej mierze jest to jednak kwestia indywidualna.

Podczas przeprowadzki dziecka do własnego łóżeczka najważniejsza będzie konsekwencja, bez niej wasz plan nie ma szans powodzenia. Jedno z was powinno zaprowadzić dziecko do jego łóżka, poczytać mu bajkę na dobranoc, po czym zgasić światło i zostać obok niego aż zaśnie. Ważne byście nie kładli się w łóżku malucha, ale siedzieli obok.

Dziecko, które ma zasnąć samo we własnym łóżku, może zgłaszać mnóstwo wymyślonych potrzeb, takich jak siku czy picie. Zadbajcie, by zanim się położy, skorzystało z toalety i napiło się wody.

Postarajcie się także wyciszyć dziecko przed snem. Unikajcie wieczorem dynamicznych zabaw i przestrzegajcie codziennych rytuałów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)