POLECAMY

Czy wiesz jak odpowiednio wychować jedynaka?

Coraz więcej z nas chce mieć tylko jedno dziecko. Bo czasy niepewne, bo chcemy robić karierę, nie mamy możliwości finansowych by wychować dwójkę. Każdego wybór. Ja też tak wybrałam. Co więc zrobić by mądrze wychować jedynaka. Przeczytałam na ten temat wiele. Oto kilka z tych rad:

Nie wierz w to, że na pewno wyrośnie z twojego dziecka samolub. Znam rodziny gdzie jest dwoje dzieci i oboje to samoluby! Nie ma reguł. Dobre wychowanie nie zależy od ilości posiadanych dzieci.

Nie podskakuj na każde żądanie dziecka. Gdy czegoś zakażesz bądź konsekwentna

Nie skupiaj swojej uwagi tylko na dziecku. Nie traktuj go jak królewicza

Powiedz dziecku po prostu, że teraz akurat nie masz dla niego czasu, bo przygotowujesz herbatę. Powiedz, że musi uzbroić się w cierpliwość. Zrozumie, że ty też masz swoje potrzeby.

Podczas spacerów odwiedzaj parki i place zabaw, by smyk miał kontakt z innymi dziećmi. Moje dziecko jest wyjątkowo społeczne – lgnie do każdego napotkanego dziecka, choć jest jedynakiem. Odwiedzaj znajomych, którzy mają dzieci.

Kiedy dziecko skończy trzy lata koniecznie zapisz je do przedszkola. Nauczy się życia w grupie.

Pozwalaj na zabawę. Moje dziecko wychowywane (przynajmniej w domu) wśród dorosłych mówi dorosłe słowa i czasem zachowuje jakby miało więcej niż tylko 2,5 roku. Często zapominałam, że jest jeszcze malutki choć tak mądry. Wiele czasu poświęcałam na to by rozwiązywał zadania w książeczkach dla maluchów. Zaczęłam łapać się na tym, że kupuję książeczki dla trzylatków, a on miał dopiero dwa. W porę przestałam.

Absolutnie nie bądź nadopiekuńcza. Nie chuchaj nie dmuchaj na dziecko. Nie próbuj za niego decydować. W taki sposób nie nauczy się odpowiedzialności. Nie powtarzaj w nieskończoność „synku uważaj, bo się przewrócisz, rozbijesz głowę” itd.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)