POLECAMY

Czy wiesz jak najlepiej dbać o zęby dziecka?

Higiena jamy ustnej malucha jest bardzo ważna, podczas jej wykonywania kieruj się według zasad stomatologów.
Czy wiesz jak najlepiej dbać o zęby dziecka?

Ważna jest częstotliwość mycia zębów. Najlepiej jest robić to każdorazowo po posiłku. To właśnie wtedy w jamie ustnej malucha gromadzi się płytka nazębna, która prowadzi do rozwoju próchnicy. Jeśli dziecko nie ma możliwości mycia zębów po każdym posiłku, sięgnij po gumy do żucia bez cukru i nici dentystyczne.

Duże znaczenie ma wybór odpowiedniej pasty. Jeśli Twoje dziecko ma poniżej 6 lat, pasta powinna mieć w składzie obniżoną zawartość fluoru – około 0.05%. Podczas rutynowej wizyty u stomatologa z maluchem poproś go o ten pierwiastek w postaci kropel, jeśli dziecko ma jego niedobór. Fluor jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju zębów i kości. Krople te mają smaczny, truskawkowy smak, dlatego dzieci je uwielbiają. Jednak podawanie fluoru drogą doustną powinno być kontrolowane przez dentystę, gdyż przesada w żadną stronę nie jest dobra.

Dobrze jest także kupić pastę, która ma przyjemny zapach lub smak. Dzieci najbardziej lubią te o smaku malinowym lub truskawkowym. Dzięki temu maluch obowiązek mycia zębów, nie będzie uważał za uciążliwy i nieprzyjemny i już od najmłodszych lat będzie uczył się właściwie dbać o higienę jamy ustnej.

Nakładaj na szczoteczkę jedynie odrobinę pasty – wielkości ziarnka grochu. Dopilnuj by maluch nie połykał pasty, bo może mu ona zaszkodzić.

Dziecko powinno regularnie odbywać wizyty u stomatologa już od 2 roku życia, to pomoże uniknąć późniejszych problemów próchnicą lub wadami zgryzu.

Do ukończenia 6 roku życia dziecko powinno myć ząbki pod kontrolą dorosłych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)