POLECAMY

Czy wiesz jak łagodzić kolkę u dziecka?

Kolka to bardzo częsta dolegliwość, pojawiająca się w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka (tzw. kolka trzech miesięcy). Jak pomóc dziecku przetrwać napad kolki? Spróbuj tego sposobu.
Czy wiesz jak łagodzić kolkę u dziecka? fot. Czy.wieszjak.pl

Objawy: dolegliwości pojawiają się o stałych porach, np. wieczorem, po południu, często podczas karmienia: dziecko przestaje ssać pokarm i zaczyna głośno płakać, krzyczeć, brzuszek może być wzdęty w związku z zatrzymaniem gazów, czerwienienie twarzy, zaczyna kopać nóżkami, uspokaja się po wzięciu go na ręce, jednak po ponownym położeniu dolegliwości nawracają.

Przyczyny: niedojrzałość enzymatyczna i motoryczna młodego przewodu pokarmowego. Ponadto dziecko może być wrażliwe na niektóre pokarmy w diecie karmiącej piersią mamy. Ból związany być może też z połykaniem powietrza podczas karmienia.

Diagnostyka: podstawą rozpoznania kolki niemowlęcej jest wykluczenie innych chorób, dających podobne objawy, starannym zebraniu wywiadu i zbadaniu dziecka przez lekarza. Jedno z zaproponowanych kryteriów rozpoznania tej dolegliwości okresu niemowlęcego opisuje tzw. reguła trzech: niemowlęta cierpiące na kolkę płaczą ponad 3 godziny dziennie, przez więcej niż 3 dni w tygodniu i łącznie przez co najmniej 3 tygodnie.

Zalecenia: kolka ustępuje samoistnie i nie ma w zasadzie typowego leczenia. Jest ona powodem dużego niepokoju rodziców. W celu złagodzenia jej objawów trzymaj dziecko na rękach i lekko kołysz je - działa to kojąco. Po każdym posiłku, odczekaj, aż dziecku „odbije się”. Możesz również na pewien czas zrezygnować z karmienia piersią na rzecz wysoko zhydrolizowanego mleka zastępczego, zastosować ciepłe okłady i masaż brzuszka, podawać do wypicia wywar z kopru włoskiego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)