POLECAMY

Czy wiesz co robić gdy dziecko nie chce jeść?

Fakt, że twoje dziecko jest niejadkiem spędza ci sen z powiek? Podpowiadam co robić kiedy dziecko nie chce jeść.

Po pierwsze zastanów się czy twoje zmartwienia nie są odrobinę na wyrost. Pamiętaj, że dziecko może zjeść mniej niż ty i być może zaspokaja swoje zapotrzebowanie na jedzenie tą ilością pożywienia, które zjada. A może między posiłkami dziecko sięga po kaloryczne przekąski, stanowiące dla niego pełnowartościowy posiłek? Nakłanianie dziecka do jedzenia zbyt dużych ilości, w przyszłości może być dla niego przyczyną poważnych problemów, takich jak zaburzenia jedzenia czy otyłość.

Jeżeli twoje dziecko odmawia zjedzenia obiadu, nie stosuj przymusu. Pozwól mu zrezygnować z posiłku, zapowiedz jednak, że przed kolejnym nie dostanie nic do jedzenia. Ważne, by wykazać się konsekwencją, której skutkiem będzie prawdopodobnie zjedzony podwieczorek.

Postaraj się, by jedzenie dziecku kojarzyło się z czymś przyjemnym. Godziny spędzone nas zimnym kotletem, który rodzice wmuszają w swoje dziecko, nie spowodują że będzie ono chętniej jadło. Włącz dziecko w proces przygotowania posiłków, pokaż mu że gotowanie to dobra zabawa. Spraw, by czas posiłku był miłym rytuałem, okazją do spotkania z domownikami i pobycia razem.

Czasem zdarza się, że brak apetytu u dziecka ma podłoże fizjologiczne, związane jest z infekcją w organizmie lub innymi kłopotami zdrowotnymi. Jeżeli masz takie podejrzenia koniecznie skontaktuj się z lekarzem pediatrą.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)