POLECAMY

Czy wiesz co robić, gdy dziecko kradnie?

Jeśli dowiesz się, że twoje dziecko dopuściło się kradzieży, upewnij się jak należy postąpić. Oto kilka przydatnych rad.
Czy wiesz co robić, gdy dziecko kradnie?

Rozmowę zacznij spokojnie, bez krzyku. Podniesiony głos to zły sposób na wyjaśnienie dziecku czegokolwiek. Być może    twoje dziecko zostało do kradzieży namówione i tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, że postąpiło źle, albo jeszcze nie odróżnia dobra od zła. a co złem, być może zostałaś podpuszczona przez kolegów. Trochę empatii w tej sytuacji na pewno się przyda. Karanie bez spokojnego wytłumaczenia ,może tylko zdezorientować dziecko.

Po pierwsze wyjaśnijmy, że nie wolno zabierać czyjejś własności, bo to jest złe. Zapytaj dziecka, jakby się czuło, gdyby ktoś  zabrał jego ulubioną zabawkę?

Należy wpajać i umacniać system wartości w świadomości dziecka. Pozwoli to z pewnością dziecku podejmować rozsądne decyzje, jeśli będzie wiedziało czego nie wolno robić, a co nie wypada. Nie podawaj dziecku gotowego rozwiązania zaistniałej sytuacji. Niech samo spróbuje wymyślić sposób na naprawienie wyrządzonej krzywdy. Jeśli jednak dziecko w swoim rozumowaniu podąża złą drogą , postaraj się naprowadzić je na właściwe tory.

Dopilnuj, żeby dziecko zwróciło zabraną rzecz. Zapewnij je, że po tym złym doświadczeniu nadal mu ufasz. Inaczej dziecko może się załamać. Zwracaj uwagę na zachowanie dziecka i okazuj zaufanie. Wybacz dziecku postępek i zrób wszystko, żeby to się więcej nie powtórzyło. Twoje wsparcie będzie dla dziecka bardzo ważne.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)