Przedszkole/fot. Sxc.hu

Czy warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe?

Zajęcia dodatkowe - dopasowane do osobowości i predyspozycji dziecka, spełniają nie tylko funkcję edukacyjną, stymulują również jego rozwój społeczny. W czym jeszcze mogą pomóc maluchowi?
/ 22.05.2012 09:47
Przedszkole/fot. Sxc.hu

Jakie zajęcia są najpopularniejsze?

W październiku 2011 roku CBOS przeprowadziło badania zatytułowane „Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2011/2012”. Wzięło w nich udział 1099 osób, dorosłych mieszkańców Polski. Jedno z pytań zadanych respondentom dotyczyło zajęć dodatkowych. 42% rodziców zadeklarowało, że przynajmniej jedna z ich pociech uczęszcza lub będzie uczęszczała na dodatkowe lekcje lub kursy (w roku 2010 takiej odpowiedzi udzieliło 39% ankietowanych).

Nieustającym powodzeniem cieszy się nauka języków obcych, wskazało ją 26% rodziców. Popularne są również zajęcia sportowe – 21% oraz artystyczne – 15%. Najmniejsze zainteresowanie wzbudzają kursy komputerowe, które uzyskały jedynie 3% z całej liczby wskazań.

Umiejętności, które warto rozwijać

Oferta dodatkowych zajęć poszerzana jest z roku na rok. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, rodzice zwykle decydują się na lekcje tematyczne. Najkorzystniejsze dla dziecka są jednak zajęcia ogólnorozwojowe.

"Posyłając malucha na lekcje dodatkowe warto wybrać te, które oprócz, np. nauki języka obcego usprawniają jego zdolności manualne zwiększają koordynację wzrokowo-ruchową oraz rozwijają logiczne myślenie – mówi Katarzyna Nowogórska z Centrum Helen Doron Early English – Urozmaicony program zajęć sprawia, że dziecko nie nudzi się podczas lekcji, chętniej angażuje w ćwiczenia proponowane przez nauczyciela. Różnorodność korzystnie wpływa również na rozwój jego koncentracji".

Oprócz zdobywania nowej wiedzy i pogłębiania własnych zainteresowań, zajęcia dodatkowe dają dziecku szereg korzyści. Dzięki nim spędza wolny czas w ciekawy
i przyjemny sposób, wzbogacając się w nowe doświadczenia, które stymulują jego rozwój psychofizyczny.

"Ważne jest, by grafik malucha nie był zbyt napięty. W przeciwny razie jest on zwyczajnie przemęczony i rozdrażniony. Powinien robić tylko to, co sprawia mu przyjemność i na co ma ochotę. Popołudniowe lekcje moich córek starałam się dopasować do własnych aktywności, dzięki temu mamy również czas na wspólną zabawę i rozmowę" – mówi Ewa, mama czteroletniej Kamili i sześcioletniej Oliwki.

Zobacz też: By dziecko zdrowo rosło - zasady dla rodziny

Z korzyścią dla przyszłego przedszkolaka

Na lekcje dodatkowe możemy zapisać malucha już między 0. a 1. rokiem życia. Jedną z zalet takich zajęć jest funkcja adaptacyjna, która przygotowuje go np. do okresu przedszkolnego. Obecności nauczyciela (pani opiekunki) oraz rówieśników pozwoli dziecku wcielić się w rolę przedszkolaka. Zabawy grupowe nauczą go łatwego nawiązywania kontaktów z innymi. Zajęcia dodatkowe przyzwyczajają także naszą pociechę do sytuacji, w której opiekuje się nią ktoś inny niż mama lub tata. Doświadczenie to sprawia, że  maluch staje się bardziej samodzielny i lepiej znosi każdą rozłąkę z rodzicami.

"Umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach pomaga dziecku szybciej przystosować się do przedszkolnych realiów. Zabawy w grupie wykształcą w nim umiejętność rozumienia oraz liczenia się z potrzebami rówieśników. Maluch uczy się w ten sposób ustępować lub walczyć o swoje, poznając tym samym smak rywalizacji" – mówi Katarzyna Nowogórska.

Coś więcej niż wiedza

Oswajanie się z obecnością innych rówieśników oraz kształtowanie zdolności łatwego nawiązywania kontaktów mają korzystny wpływ na rozwój inteligencji emocjonalnej malucha. Dzięki niej uczy się on reagować w sposób adekwatny do sytuacji, w której się znajduje. Uczestnictwo w zajęciach dodatkowych
w grupach pozwala mu poznać oraz identyfikować różne emocje. Ponadto umiejętności społeczne i empatyczne, które zdobędzie w dzieciństwie, pozwolą mu wyrosnąć na wrażliwego i tolerancyjnego człowieka.

Lekcje dodatkowe dostosowane do zainteresowań dziecka stają się dla niego przyjemnością, pozwalają również zrelaksować się po szkole lub przedszkolu. Zaangażowanie, motywacja oraz pozytywne nastawienie pomagają w osiąganiu małych sukcesów oraz budują w nim poczucie pewności siebie i wiary we własne możliwości. Maluch ma więc szansę sprawdzić się w różnych dziedzinach. Regularne uczestnictwo w dodatkowych lekcjach z języka obcego, pływania lub muzyki uczy organizacji czasu, punktualności oraz planowania.

Wpływ zajęć dodatkowych na rozwój dziecka

Zajęcia artystyczne:

  • Gra na instrumencie – ćwiczy pamięć oraz zdolności poznawcze, uwrażliwia na muzykę, kształtuje wyobraźnię, stymuluje rozwój mózgu.
  • Plastyka i technika – rozwija umiejętności manualne oraz koordynację wzrokowo-ruchową, kształtuje poczucie estetyki i wrażliwość na sztukę.
  • Teatr – uczy empatii oraz wcielania się w różne role, ćwiczy pamięć oraz poprawną wymowę i dykcję.

Zajęcia edukacyjne:

  • Języki obce – wpływają na ogólny rozwój, kształtują umiejętności koncentracji i pamięci. Dodatkowo maluch poznaje obce kultury, uczy się tolerancji.

Zajęcia sportowe:

  • Pływanie – rozwija wszystkie grupy mięśni, redukuje wady postawy, odpręża i relaksuje.
  • Tenis – ma korzystny wpływ na rozwój fizyczny, motoryczny i intelektualny dziecka, jest to sport z tradycją, który kształtuje w maluchu kulturę osobistą.
  • Sztuki walki – dbają o ogólną sprawność, uczą samodyscypliny i kontroli, zwiększają pewność siebie.
  • Gry zespołowe – uczą współpracy w zespole, odpowiedzialności oraz zdrowej rywalizacji, rozwijają sprawność fizyczną, mają korzystny wpływ na koordynację wzrokowo-ruchową.

Zobacz też: Etapy rozwoju dziecka - tabela

Źródło: materiały prasowe/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)