POLECAMY

Czy słuchanie dzieci poprawia ich samoocenę?

Słuchanie dziecka znacznie wpływa na jego poczucie własnej wartości i rzutuje na całe jego późniejsze życie. Dziecko nabiera odpowiedniego poczucia własnej wartości i dzięki temu może rozwijać swoje wyjątkowe zdolności, myśli i poglądy, a także budować relacje z innymi ludźmi w poczuciu tolerancji i pewności siebie.
Czy słuchanie dzieci poprawia ich samoocenę?

Słuchanie w dzieciństwie

Pierwsze zalążki umiejętności słuchania pojawiają się w okresie dzieciństwa — wiele zależy od tego, jaki charakter ma więź między rodzicami a dzieckiem. Słuchając swoich dzieci, rodzice poprawiają jego samoocenę.

Zobacz też: Dlaczego warto słuchać dzieci?

Kwestia bycia wysłuchanym

Możliwość bycia wysłuchanym pomaga dziecku w budowaniu silnego i stabilnego poczucia własnego ja. Dziecko nabiera odpowiedniego poczucia własnej wartości i dzięki temu może rozwijać swoje wyjątkowe zdolności, myśli i poglądy, a także budować relacje z innymi ludźmi w poczuciu tolerancji i pewności siebie.

Zobacz też: Czy potrafisz słuchać innych?

Zrozumienie – poczucie pewności siebie

Chyba nikogo nie powinno dziwić, że zrozumienie sprzyja budowaniu poczucia pewności siebie.

Większość z nas nie ma problemu z wyobrażeniem sobie matki, która z uśmiechem na twarzy słucha dziecka opowiadającego o swoim sukcesie, lub matki, która pociesza dziecko płaczące z powodu jakiegoś drobnego nieprzyjemnego zajścia. Wiemy również, jak przykro jest obserwować ojca, który doprowadza dziecko do łez, rozbudzając w nim gniew i frustrację z powodu niewiele znaczącego błędu.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że powtarzanie tego typu zachowań ma ogromny wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka. Natomiast już mniej oczywiste jest dla nas to, że istotny pozytywny wpływ na rozwój dziecka ma słuchanie go już we wczesnych fazach jego rozwoju.

Fragment pochodzi z książki „Zatracona sztuka słuchania” Michaela P. Nicholsa (Wydawnictwo Helion, 2008). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)