POLECAMY

Czy odstawić dziecko od piersi?

Jest kilka sposobów na skuteczne odstawienie malucha od piersi; trzymaj się prostych zasad.

Nie daj się zwieść naciskom otoczenia. Bardzo często babcie, ciocie próbują nam wmówić, że piersią powinno się karmić tylko niemowlę. Jednak to tylko i wyłącznie do matki należy decyzja; jeśli czujesz potrzebę karmienia, nie zaprzestawaj tego, przecież mleko matki jest bardzo zdrowe, zawiera liczne przeciwciała chroniące malucha przed infekcjami.

Jeśli jednak czujesz się zmęczona karmieniem, chcesz wrócić do działalności zawodowej, nie miej wyrzutów sumienia, Twojemu dziecku nie stanie się nic złego. Podasz mu w zastępstwie mleko modyfikowane.

Zastanów się dokładnie zanim odstawisz dziecko od piersi, to będzie wymagało od Ciebie konsekwencji. Jeśli nie jesteś pewna i po jakimś czasie pod wpływem łez malucha wrócisz do karmienia piersią, później może Ci być znacznie trudniej.

Przygotuj się na płacz i krzyk ze strony dziecka. Maluch nie lubi zmian i najchętniej zostawiłby wszystko w dobrze mu znanym porządku. To naturalna reakcja, która wraz z upływem czasu zniknie, gdy brzdąc zrozumie nieodwracalność zmian.

Zamiast terapii szokowej, zastosuj technikę małych kroków: stopniowo ograniczaj liczbę karmień i wprowadzaj w dietę malucha mleko modyfikowane.

W okresie odstawienia malucha od piersi, szczególnie okazuj dziecku wyrazy miłości. Niech ma świadomość, jaki on jest dla Ciebie ważny. Wytłumacz mu, że jesteś zmęczona karmieniem; poza tym jest już duży w związku z tym pora na odstawienie od „cycusia”.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)