Dziewczynka z koroną na głowie/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Czy można leczyć za pomocą bajek?

Po co psychologom bajki? Aby wykorzystać je w psychoterapii dzieci i młodzieży. Czy bajka może uzdrawiać? Owszem – stosuje się ją w leczeniu zaburzeń zachowania, postaw aspołecznych i dziecięcych lęków. Bajki to magiczny klucz do emocji, podświadomości i wewnętrznej siły dzieci, które przeżywają problemy. Co ważne, bajka pozostaje w człowieku na całe życie...
/ 30.09.2011 13:12
Dziewczynka z koroną na głowie/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Bajki w psychoterapii

Psychoterapia dzieci i młodzieży, zarówno grupowa, jak i indywidualna, ma za zadanie pomóc dotrzeć do rzeczywistych przyczyn przeżyć, które powodują zakłócenia równowagi emocjonalnej, zaburzenia zachowania czy aspołeczne postawy w stosunkach z innymi ludźmi. Metody psychoterapeutyczne mają na celu umożliwienie pełniejszego rozwoju i wykorzystania w większym stopniu własnych możliwości.

Postacie bajkowe mają typowe cechy charakteru, są dobre lub złe, odważne albo tchórzliwe, piękne lub brzydkie. W końcowym etapie zło zawsze zostaje ukarane, a dobro otrzymuje zasłużoną nagrodę. Za pośrednictwem bajek mamy możliwość dotarcia do problemów i konfliktów przeżywanych przez młodych ludzi dzięki mechanizmom identyfikacji i projekcji. Symbolika bajek, personifikacja świata zwierząt czy przedmiotów otwierają w sposób naturalny drogę do świata dziecięcej fantazji.

Zobacz też: Moczenie nocne – jak pomóc dziecku?

Baśń staje się w takiej sytuacji pomostem pomiędzy tematami zawiłymi a własną podświadomością. Są ludzie, którym trudno wyrazić się przez sztukę. Nie uczestniczą oni w żadnych formach, które mogłyby pomóc im wyrazić uczucia. Symbolika baśni wyzwala emocje łatwiej niż słowa, a świadomość, że cokolwiek by się nie przydarzyło bohaterowi baśni, to i tak wszystko skończy się dobrze – daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Dziecko słuchające baśni tworzy w swojej wyobraźni obrazy, które pozostaną w nim przez długie lata, a dzięki nim w przyszłości będą możliwe chwilowe powroty do wewnętrznego dziecka, które pozostaje w nas zawsze.

Polecamy: Z dzieckiem u psychologa – jak wygląda wizyta?

Bajkowa terapia

Częściowe lub pełne identyfikowanie się dziecka z niektórymi cechami bohaterów może być dobrym punktem wyjścia do jego udziału w dramie czy inscenizacji. Drama jest metodą bardzo lubianą przez dzieci, w której przez gesty, mimikę twarzy przedstawiają jakąś wybraną przez siebie bajkową sytuację. Idealnie jest, jeżeli wychowawca potrafi bawić się razem z dziećmi, razem z nimi wchodzić w nowe, bajkowe role.

Fragment pochodzi z książki "Dziecko w świecie zabawy. O kulturze, cechach i wartościach ludycznej edukacji", red. Bronisława Dymara (Impuls, 2010). Publikacja za zgodą wydawcy.