POLECAMY

Czego nie wolno robić przy pielęgnacji niemowlaka?

Skóra noworodka jest niezwykle cienka i delikatna, dlatego bardzo łatwo ją podrażnić. W codziennej pielęgnacji niemowlaka unikaj następujących błędów.

Zbyt wiele kosmetyków zamiast pomóc może zaszkodzić. Delikatna skóra jest również podatna na alergię. Jeśli smarujesz ciało niemowlaka oliwką, nie dodawaj jej jeszcze do kąpieli.

Nie używaj do mycia buzi maluszka mydła. Taki zabieg tylko podrażni i wysuszy skórę dziecka. Poza tym istnieje ryzyko, że mydliny dostaną się do jego oczu, wywołując bardzo nieprzyjemne uczucie szczypania.

Temperatura wody, w której kąpiesz dziecko ma duże znaczenie. Nie powinna być ona zbyt gorąca, gdyż taka woda wysusza skórę niemowlaka. Najlepsza temperatura to ta w okolicach 35-37 stopni. Kontroluj i sprawdzaj ją przy pomocy termometru.

Kupując preparaty do pielęgnacji niemowlęcia wybieraj te, pochodzące z jednej linii, które zawierają wszystkie niezbędne kosmetyki.

Jeśli masz córkę, pamiętaj, aby podczas przewijania, podcierać jej pupcię od przodu do tyłu. W przeciwnym razie doprowadzisz do groźnej infekcji.

Jeżeli na skórze Twojego malucha pojawią się potówki, nie smaruj ich oliwką, gdyż takie natłuszczanie zatyka pory, co doprowadzi do pogorszenia sytuacji. W razie potrzeby przemywaj je roztworem nadmanganianu potasu. Staraj się także uchronić dziecko przed niepotrzebnym przegrzaniem.

Paznokcie maluszka najlepiej obcinać podczas jego snu, wtedy mamy pewność, że przy jakimś gwałtowniejszym ruchu nie zrobimy mu krzywdy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)