Ćwiczenia dla stóp - jak wzmocnić mięśnie stóp

Już 3-4 latkowi możesz zaproponować proste ćwiczenia stóp, które wzmocnią ich mięśnie. Malec w tym wieku nie zawsze chce współpracować z rodzicami, dlatego wszystkie ćwiczenia warto proponować w formie zabawy.
/ 29.07.2007 19:49

Już 3-4 latkowi możesz zaproponować proste ćwiczenia stóp, które wzmocnią ich mięśnie. Malec w tym wieku nie zawsze chce współpracować z rodzicami, dlatego wszystkie ćwiczenia warto proponować w formie zabawy.

Uwaga! Do wykonywania tych ćwiczeń zdejmujemy kapcie, pozostając tylko w skarpetkach lub najlepiej boso.

  1. My jesteśmy krasnoludki. Krasnoludki są malutkie, chodzą więc cichutko po całym pokoju w przysiadzie. Krasnoludki uwielbiają też chodzić na paluszkach.
  2. Malujemy domek. Najtrudniej pomalować sufit. Trzeba stanąć na palcach wyciągając się jak najwyżej w górę.
  3. Idą wielkoludy. Wielkoludy uwielbiają głośno stąpać na piętach.
  4. Rzucam piłkę ja, rzucasz ty. Usiądź z dzieckiem na podłodze w rozkroku. Palcami stóp obejmij piłkę, rzuć do dziecka. Poproś by zrobiło to samo.
  5. Chwytam jak małpka. Małpka ma równie dobrze rozwinięte palce rąk, jak i nóg. Usiądźcie na podłodze, próbujcie używając tylko stóp, wrzucać do miseczki kredki, klocki czy niewielkie zabawki.
  6. Mały artysta. 4-5-latkowi możesz zaproponować malowanie farbami. Ale uwaga! Pędzelek można trzymać tylko palcami stóp!
  7. Ależ ze mnie siłacz! Usiądźcie na podłodze naprzeciwko siebie. Połóż pośrodku ręczniczek lub mały kocyk. Palcami stóp próbujcie go przyciągnąć każde w swoją stronę.


Przypominamy, że w dniach 17 sierpnia 2007 - 28 października 2007, w 7 miastach Polski ruszy Akademia Zdrowej Stopy Bartek. Wszyscy chętni rodzice będą mogli bezpłatnie przebadać swoje dzieci w wieku 0-14 lat i sprawdzić czy stopy ich dzieci są kształtowane prawidłowo. Pomysł na Akademię Zdrowej Stopy spotkał się z wieloma pozytywnymi opiniami lekarzy ortopedów oraz został poparty przez antropologów z Centralnego Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w Krakowie.

W każdym wybranym mieście odbędą się bezpłatne badania stóp wśród dzieci w wieku od 0 do 14 roku życia. Konsultacji udzielają lekarze ortopedzi oraz antropolodzy z Centralnego Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w Krakowie, korzystając z trzech urządzeń: podoskopu, plantokonturogramu i specjalnego skanera, urządzenia zakupionego niedawno przez firmę Bartek, właśnie na potrzeby Akademii. Jest to pierwsze tego typu urządzenie w Polsce, które bada komputerowo nacisk na każdy centymetr stopy oraz rekomenduje modele butów, które powinny być noszone przez dziecko.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/21.10.2011 11:39
Powiem tak jak bylem maly zdiagnozowali mi platfusa :) Chodzilem na ćwiczenia korekcyjne stóp przez dlugie lata i bardzo mi pomogly, szczegolnie te z podnoczeniem palcami u nog. Polecam wszystkim aby u dzieci profilaktycznie robic takie cwiczenia.