POLECAMY

Polacy coraz rzadziej korzystają z 500+, bo więcej zarabiają? Tak uważa minister

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska jest zdania, że Polacy zarabiają na tyle dużo, że nie przysługuje im prawo do 500+ na pierwsze dziecko – dlatego składają o nie coraz mniej wniosków.
Marta Słupska / rok temu
Polacy coraz rzadziej korzystają z 500+, bo więcej zarabiają? Tak uważa minister fot. Fotolia

Aby dostać 500 zł na pierwsze dziecko, dochód w rodzinie na jedną osobę nie może przekraczać 800 zł. Czyżby polskie rodziny zarabiały coraz więcej i coraz częściej nie mogły korzystać z tego świadczenia?

Coraz mniej wniosków o 500+

Program 500+, który działa już ponad rok, był jednym z najczęściej dyskutowanych pomysłów obecnego rządu. Zakłada on, że na drugie i każde kolejne dziecko lub pierwsze dziecko, jeśli dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego, rodzinie przysługuje świadczenie w wysokości 500 zł.

Okazuje się, że – według Szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej – w kwietniu mieliśmy aż o 8,000 mniej wniosków o przyznanie tego świadczenia niż w marcu. Zdaniem minister wynika to z lepszej sytuacji na rynku pracy.  

Wydaje mi się, że może dotyczyć to pierwszych dzieci, gdzie obowiązuje kryterium. A mamy skok w wynagrodzeniach i lepszą sytuację na rynku pracy, więc jest mniej rodzin z niższym kryterium dochodowym. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich
– skomentowała Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska jest zdania, że mniejsza ilość składanych wniosków wiąże się z tym, że mamy w Polsce wzrost urodzeń, a jednocześnie rosną wynagrodzenia. Rodziny zarabiają więc więcej i przekraczana jest  kwota minimalna, przy której – przy pierwszym dziecku – można ubiegać się o 500+.

Czy rzeczywiście tak jest? Zobaczymy, ile wniosków zostanie złożonych w kolejnych miesiącach.

Biorą 500 zł na dziecko i siedzą w domu zamiast iść do pracy!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Do takiego świadczenia nie powinny byc wogole wliczane alimenty przez które wiele matek samotnie wychowujących dziecko zarabiających minimalna krajowa 500 + nie dostanie bo np przekroczy dochód z alimentami o 30 zł. Niestety ale w tym kraju matka samotnie wychowująca dziecko nie ma zadnych przywilejów i pomocy z Państwa. Nawet jeśli chodzi o godziny pracy gdy dziecko jest powyżej 4 lat to wychodzi na to ze moze sobie samo zostawać w domu bo niestety w pracy są godz nocne albo druga zmiana i weekendy, a niestety większość osób nie ma pomocy od nikogo a przy takich zarobkach na opiekunkę nikogo niestac. Chory kraj!
/rok temu
Matka samotnie wychowująca dziecko zarabiajaca 1400 zł + 400 zł alimentów co daje 1800 zł miesięcznie na 500 + nie zasługuje. Rzeczywiście ,,poprawiła" się sytuacja ...
/rok temu
Wystarczy ze dochód przekroczy 100 zł i 500 plus na pierwsze dziecko nie przysluguje
POKAŻ KOMENTARZE (1)