POLECAMY

Co zrobić, gdy dziecko gorzej widzi?

Nie lekceważ sygnałów świadczących o tym, że twoje dziecko ma problemy ze wzrokiem. Zdrowe oczy są potrzebne do poznawania świata.
Co zrobić, gdy dziecko gorzej widzi? fot. Fotolia

Coraz więcej dzieci nosi okulary, a pierwsze oznaki złego widzenia można zaobserwować już u maluszków. Jeśli coś cię zaniepokoi, od razu reaguj, bo kłopoty ze wzrokiem mają wpływ na naukę i wyniki w szkole. Co zrobić, gdy dziecko gorzej widzi?

Powody gorszego widzenia u dziecka są różne

Obserwuj, w jaki sposób dziecko patrzy na przedmioty. Czy ma problemy z koordynacją podczas zajęć ruchowych, np. łapania piłki, jazdy na rowerze. Jeśli tak, można wtedy podejrzewać:

  • Krótkowzroczność – jeżeli dziecko widzi bardzo dobrze z bliska, ale ma problemy z przedmiotami, które znajdują się w pewnej odległości. Siada zbyt blisko telewizora lub tablicy. Wadę skorygują okulary z soczewkami rozpraszającymi (minusowymi).
  • Dalekowzroczność – kiedy dziecko nie chce układać puzzli ani wykonywać zadań, do których potrzebne jest skupienie wzroku na jednym przedmiocie. Nie widzi wyraźnie rzeczy, które są blisko, za to bez problemu te w oddali. Przy niewielkiej wadzie (do +2–3 dioptrii) dziecko poprzez akomodację oka samo potrafi sobie z tym poradzić. Gdy problem jest poważniejszy, musi nosić okulary z soczewkami skupiającymi (dodatnimi).
  • Astygmatyzm – to często wada wrodzona, której przyczyną jest nieprawidłowa budowa rogówki. Dziecko widzi zniekształcony i niewyraźny obraz, zarówno z bliska, jak i daleka. Mruży oczy, a także dokładnie przygląda się przedmiotom z bliska. Do korekcji potrzebne są soczewki cylindryczne.

Badanie u okulisty pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości związane z widzeniem. Najdokładniejsze jest komputerowe. Dzięki temu specjalista dobierze odpowiednie szkła, gdy będą potrzebne.

Co zrobić, aby dziecko miało zdrowe oczy?

W jaki sposób zadbać o wzrok dziecka? Sposobów jest kilka:

  • Zachęcaj dziecko, aby jak najczęściej bawiło się na dworze.
  • Ogranicz czas spędzony przez przed telewizorem i komputerem. Szybko zmieniający się obraz i mnogość bodźców wizualnych mogą być męczące dla oczu.
  • Zadbaj o właściwą dietę. Nie powinno zabraknąć w niej beta-karotenu (marchewka, morele, brokuły) i witaminy E, (orzechy, oleje).
  • Zastosuj w pokoju dziecięcym jak najwięcej koloru zielonego, który koi wzrok.

Tekst napisany na podstawie artykułu Alicji Daszkiewicz opublikowanego w czasopiśmie "Przyjaciółka"

Sprawdź też inne porady dla mam:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)