POLECAMY

Co zrobić, gdy dziecku umrze ukochane zwierzątko?

Radzimy, jak pocieszyć dziecko, gdy umrze jego pupil.
Co zrobić, gdy dziecku umrze ukochane zwierzątko? fot. Fotolia
To normalne, że chcemy chronić dzieci przed bolesnymi doświadczeniami. Tymczasem większość dorosłych nie zdaje sobie sprawy, jak wiele dzieci potrafi ze zrozumieniem przyjąć śmierć zwierzęcia, jeżeli przedtem uczciwie się je do tego przygotuje. Dzieci dość wcześnie zaczynają rozumieć zjawisko śmierci. Nawet jeśli nie są w pełni tego świadome.

Jak pocieszyć dziecko po stracie ukochanego zwierzęcia?

1. Powiedz prawdę

Dziecku może być o wiele trudniej przejść okres żalu, jeżeli nie powie mu się prawdy. Nie opowiadaj więc, że kotek uciekł, bo malec zamiast pogodzić się z jego śmiercią, będzie wciąż na niego czekał.


2. Mów dokładnie, o co chodzi

Nie używaj określeń typu "uśpienie", kiedy wyjaśniasz problem eutanazji pupila. Dziecko może opacznie zrozumieć to określenie i... zacząć bać się zasypiania.


3. Nie powołuj się na siłę wyższą

Tłumacząc dziecku, że "Bóg zabrał" zwierzę, możesz z kolei spowodować konflikt w umyśle dziecka. Może zacząć się ono złościć na Boga za okrucieństwo wobec jego ulubionego zwierzęcia i niego.


4. Pomóż znosić żal i ból


Dzieci są w stanie zrozumieć, każde na swój sposób, że życie musi się skończyć dla wszystkich żywych istot. Należy pomóc znosić im ich żal uznając ich ból. Zachęć dziecko do wyrażania jego uczuć. Powiedz dziecku, że wiesz, co czuje i je rozumiesz.


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat trudnych rozmów z dzieckiem? Przeczytaj:


Autorka jest dziennikarką "Poradnika domowego".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)