POLECAMY

Co zrobić, gdy dziecko ma anemię?

Anemia u dziecka zdarza się bardzo często, w leczeniu i profilaktyce trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Przyczyną anemii jest niedobór żelaza, a ten z kolei może być spowodowany niedokrwistością matki w czasie ciąży, zbyt późnym wprowadzeniem produktów zawierających ten pierwiastek np.: mięsa, żółtka jaj lub alergią pokarmową obejmującą swym zasięgiem produkty obfitujące w żelazo.

Aby uniknąć niedoborów żelaza trzeba pamiętać, aby w codziennej diecie malucha nie przesadzać z ilością podawanego mleka, czasem bywa to przyczyną anemii.

W przypadku anemii najlepszym rozwiązaniem jest doustne podawanie żelaza. Pierwiastek ten najlepiej wchłania się w środowisku kwaśnym i wtedy, gdy żołądek malucha jest pusty. Sprzyja temu równoległe podawanie witaminy C, w związku z tym, gdy podajesz dziecku żelazo, najlepiej jest wspomagać jego organizm dodatkowo porcją witaminy C (np.: Cebion.)

Bądź systematyczna w podawaniu dziecku żelaza, przestrzegaj także zaleconych dawek i godzin podawania.

Pamiętaj, że przy podawaniu żelaza wchłania się jedynie 10 % przyswajanej dawki, reszta jest wydalana z organizmu w procesie trawienia. Potrzeba trochę czasu, aby efekty były widoczne.

Takie zalecone dawkowanie najlepiej utrzymywać przez kolejne trzy miesiące, efekty powinny się z czasem ujawnić.

Wbrew powszechnie panującej opinii żelazo nie wpływa niekorzystnie na żeby stałe dziecka.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
trzeba kontrolować poziom żelaza u dziecka, najlepiej co jakiś czasy wykonywać morfologię krwi i z wynikami iść na konsultacje do hematologa dziecięcego. robimy tak z mężem od dłuższego czasu. wybraliśmy hematologa z Certusa i widać że lekarz ma podejście do dzieci :-) no i córunia wreszcie zdrowa!