POLECAMY

Co robić, gdy dziecku leci krew z nosa?

Krwawienie z nosa jest jedną z najczęstszych przypadłości u dzieci. Zwykle jest ono spowodowane niegroźnymi dla zdrowia urazami i po naszej pomocy ustaje samoistnie. Niekiedy jednak krwawienie może być przyczyną poważnej choroby.
Co robić, gdy dziecku leci krew z nosa?

Czym może być spowodowane krwawienie z nosa?

Krwawienie z nosa u dziecka najczęściej jest spowodowane uszkodzeniem delikatnej błony śluzowej pokrywającej naczynia krwionośne. Dzieje się to zwykle na skutek wkładania do nosa palców, zabawek, kredek itp. Jeśli dziecko często ma krwotoki, dobrze jest sprawdzić stopień wilgotności powietrza w domu, gdyż nadmierne jego wysuszenie może przyczyniać się do krwawień. Czasem zdarza się, że krwawienie z nosa jest objawem poważniejszej choroby, np. zaburzeń krzepnięcia krwi, nadciśnienia tętniczego, nieprawidłowej budowy przegrody nosowej lub przewlekłych stanów zapalnych błony śluzowej nosa.

Jak pomóc dziecku?

Kiedy dziecko krwawi, niezbędna jest pomoc kogoś dorosłego. Należy posadzić dziecko, lekko pochylić je do przodu i silnie ucisnąć skrzydełka nosa (pozwala to na powstanie skrzepu i zatamowanie krwawienia). Dziecko powinno wypluwać krew, która spłynie mu do gardła. Na nasadę nosa i na kark należy położyć zimne okłady.

Po około 3 minutach można puścić skrzydełka nosa i sprawdzić, czy krwawienie ustąpiło. Jeśli nie, należy powtórzyć ucisk. Po zatamowaniu krwotoku należy odczekać kilka minut, po czym można delikatnie umyć dziecko. Przez kolejną godzinę trzeba pilnować, aby dziecko nie dotykało nosa. Jeśli krwawienie nie ustępuje pomimo naszej pomocy, konieczne jest wezwanie pogotowia lub odwiezienie dziecka do szpitala.

Bezwzględnie nie wolno pozwolić dziecku położyć się, gdyż w ten sposób może ono ulec zadławieniu krwią spływająca do gardła.

Polecamy: Jak rozpoznać zapalenie ucha u dzieci?

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Jeśli krwawienia z nosa powtarzają się często lub mamy trudności z zatamowaniem krwi, należy udać się do lekarza. Zwykle zaleca on badanie krzepliwości krwi, mierzy dziecku ciśnienie tętnicze i wydaje skierowanie do laryngologa. Laryngolog natomiast wykonuje dokładne badanie nosa, często za pomocą wziernika nosowego.

Czasem, jeśli pediatra stwierdzi, że przyczyną krwawień może być alergia, konieczna jest także wizyta w poradni alergologicznej. W leczeniu krwotoków z nosa najczęściej stosuje się leki eliminujące przyczynę krwawień. Czasem konieczne jest wykonanie drobnych zabiegów obkurczających naczynia krwionośne. Jeśli dziecko straciło dużo krwi, konieczne może być podanie leków na niedokrwistość.

Czytaj także: Jak uspokoić płaczące dziecko?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/4 lata temu
zt
/5 lat temu
mojej mlodej leci krew z przemeczenia, gdy dlugo chodzimy gdzies, wiem ze latwo wpasc w panike ale trzeba sie uspokoic bo dziecko zacznie plakac a to tylko pogorszy krwotok
/5 lat temu
Witam! Mój syn ma 3 lata i dwa razy zdarzyło się ze poleciała mu krew z nosa ale tylko z jednej dziurki, trwało może z 5 minut. Nie wiem czym to może być spowodowane.Czy ktoś może mi coś polecić. Słyszałam o Nosolan żel .Czy to pomaga proszę o pomoc
POKAŻ KOMENTARZE (7)