POLECAMY

Co powinien pić malec

Woda jest najbardziej naturalnym i potrzebnym składnikiem odżywczym. Warto przyzwyczajać do jej picia już najmłodsze dzieci, aby były odpowiednio nawodnione oraz po to, by jak najwcześniej wyrobić w nich nawyk zaspokajania pragnienia właśnie wodą.
Co powinien pić malec

Woda jest niezbędna do utrzymywania właściwej temperatury ciała, odpowiedniego ciśnienia krwi i napięcia tkanek. W organizmie trwa ciągła wymiana płynów, za pomocą których tlen i substancje odżywcze trafiają do komórek, a produkty przemiany materii są usuwane z organizmu. Dlatego tak istotne jest to, co oraz ile pijemy.

Każdy rodzic powinien pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Nie dopuszczaj do odwodnienia dziecka
O właściwe nawodnienie dziecka trzeba dbać niezależnie od tego, czy daje ono sygnały, że jest spragnione. Jeśli jesteś mamą niemowlęcia nie musisz się martwić, bo przecież kobiecy pokarm zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe maluszka – także zapotrzebowanie na wodę. Inaczej jest w przypadku starszego brzdąca. Rodzice często wychodzą z założenia, że dziecko samo poprosi o coś do picia, gdy zacznie odczuwać pragnienie. Tymczasem, malec zaaferowany zabawą, zapomina o piciu i nie sygnalizuje pragnienia, a jest ono sygnałem, że organizm dziecka jest już w pewnym stopniu odwodniony, co może być niekorzystne dla jego zdrowia.

Do picia podawaj dziecku w pierwszej kolejności wodę
Małe dziecko to prawdziwe “żywe srebro” - biega, skacze, z pasją odkrywa otaczający go świat... i poci się. Ponieważ wraz z potem traci wodę, powinno regularnie pić - najlepiej odpowiednią wodę. Mamy jednak rzadko podają ją malcom, błędnie uważając, że jest bezwartościowa. Tymczasem woda jest niezwykle cenna: to najlepiej przyswajalny płyn, który idealnie gasi pragnienie, nie ma kalorii, a więc nie tuczy, nie hamuje apetytu i nie zaburza kształtowania naturalnych upodobań smakowych u dziecka. Pita regularnie i małymi łykami doskonale uzupełnia bilans płynów w  organizmie.

Zawsze sprawdzaj stopień mineralizacji wody na etykiecie butelki
Każda woda, którą możesz kupić w butelce wydaje się identyczna, ale nic bardziej mylnego. Zwracaj uwagę na skład wody podany na etykiecie. Woda, która jest odpowiednia dla każdego bez względu na wiek i obciążenia zdrowotne, to woda o niskim stopniu mineralizacji, czyli taka, która ma poniżej 500 mg rozpuszczonych składników w litrze.

Na co uważać?
Gazowane napoje - dwutlenek węgla zawarty w płynach z bąbelkami może powodować wzdęcia i “oszukiwać” ośrodek pragnienia w mózgu, w efekcie dziecko pije mniej, niż powinno.
Napoje dosładzane cukrem i słodzikami - nadmiar cukru w diecie może przyczyniać się do powstawania nadwagi i próchnicy zębów, zaś słodziki nie są polecane dzieciom poniżej 3 roku życia, ze względu na niedojrzałość ich układu trawiennego.
Mocna herbata i kawa - składniki w nich zawarte działają moczopędnie i pobudzająco.


Jaką woda jest najlepsza dla dziecka?

Dla swojej pociechy wybierz wodę o niskim lub średnim stopniu mineralizacji.
Niegazowana woda źródlana Żywiec Zdrój jest niskozmineralizowana, może być spożywana codziennie przez każdego, bez względu na wiek - jest odpowiednia także dla niemowląt. Pochodzi ona z udokumentowanych zasobów, jest pierwotnie czysta i ma stale kontrolowany skład. Co ważne, woda Żywiec Zdrój jest polecana przez Instytut Matki i Dziecka. Wybierając tę wodę, masz pewność, że jest to produkt najwyższej jakości, w pełni bezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka.


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)