"Co i jak" nr 8

Rodzima przyroda może być równie fascynująca, jak egzotyczna fauna i flora dalekich lądów. Trzeba tylko uważnie się jej przyjrzeć.
/ 02.03.2007 11:47
Jakie zwierzęta żyją w gęstwinie polnych róż? Kto ukradł znajdującą się pod ochroną leśną orchideę? Pomóż żabie znaleźć drogę w labiryncie grzybieni! Gdzie ukryły się pająki? Ile meduz uczestniczy w podmorskim balecie? Czy znasz wszystkie odpowiedzi w morskim quizie? Czy potrafisz rozróżnić gatunki grzybów?
Krótkie, treściwe teksty zawierają mnóstwo informacji na temat rodzimych zwierząt i roślin. Liczne zagadki i łamigłówki w formie zabawy poszerzają wiedzę o małych i dużych stworzeniach, które widzimy na co dzień nad brzegami jezior, rzek i strumykach, w wodzie, na polach i łąkach, a także w miastach.

Filmy:
Drzewa
Najstarsze z ziemskich drzew ma 5000 lat. Spośród znanych kilku tysięcy gatunków gołym okiem rozróżniamy zwykle kilkanaście. A przecież bez tych tworów natury, istniejących już 390 milionów lat, na naszej planecie nie byłoby życia. To one dostarczają nam życiodajnego tlenu.
Kolej
Już w średniowiecznych kopalniach używano torów. Pierwsze parowozy wzbudzały prawdziwą panikę. Dziś bez kolei trudno wyobrazić sobie komunikację. Pokazujemy jej dzieje:
od ciągniętych przez ludzi wagoników po superszybkie pociągi mknące z prędkością kilkuset kilometrów na godzinę.