POLECAMY

Borelioza – sprawdź, jakie są objawy

Borelioza to choroba bakteryjna najczęściej przenoszona przez kleszcze. Choć w Polsce nie brakuje miejsc, w których żyją kleszcze, to wciąż za mało wiemy i mówimy o chorobach przez nie przenoszonych. Dowiedz się więcej o boreliozie.
Borelioza – sprawdź, jakie są objawy

Czym dokładnie jest borelioza?

Borelioza jest chorobą bakteryjną, powodowana przez krętki z rodzaju Borrelia. Dostają się one do organizmu podczas ugryzienia kleszcza. Oczywiście nie każdy kleszcz jest przenosicielem Borelii. 

Bardzo ważne jest uważne obejrzenie skóry własnej, naszych dzieci oraz zwierząt po każdej wizycie w lesie, parku, itp. Kleszcze lubią się kryć w zakamarkach, np. w pachwinach albo między palcami. Często słyszymy, że wiele kleszczy występuje na Mazurach i Podlasiu. Musimy jednak pamiętać, że nawet z parku w centrum dużego miasta możemy wrócić z kleszczem, bądźmy więc czujni.

Zobacz też: Borelioza – co warto o niej wiedzieć?

Prawda i mity o ukąszeniu kleszcza?

Niestety wciąż krąży wiele mitów dotyczących ukąszenia i pozbywania się owada ze skóry. Otóż na pewno nie należy kleszcza niczym smarować ani go drażnić. Usunięcia należy dokonać przez podważenie ostrym przedmiotem (igłą) od razu po zauważeniu. Podczas wyjmowania różne elementy kleszcza mogą pozostać w rance, należy dokładnie je usunąć, a potem odkazić. 

W celu usunięcia kleszcza nie musisz iść do lekarza. Jeśli jednak nie masz pewności, że usuniesz owada poprawnie, lepiej skonsultuj się z lekarzem.
Takie postępowanie zmniejsza ryzyko zakażenia (przynajmniej teoretycznie).

Co z tym objawami?

Objawy boreliozy można podzielić na różne stadia, zależnie od czasu występowania. 

Stadium wczesne zaczyna się jako tzw. rumień pełzający. Po około tygodniu od ukąszenia na skórze pojawia się czerwona plamka lub grudka stopniowo rozszerzająca się ku obwodowi. 

Dojrzała zmiana ma ponad 5 cm średnicy, jest czerwona na obwodzie, nie boli ani nie swędzi. To jeden z ważniejszych objawów pomagających wykryć zakażenie krętkami, bądźmy zatem czujni!

Rumieniowi mogą także towarzyszyć objawy grypopodobne. Wszystko ustępuje w ciągu 4 – 12 tygodni. Rzadziej dochodzi do powstania tzw. chłoniaka limfocytowego skóry – silnie czerwonego, czasem niebieskawego guzka, często umiejscowionego na uchu lub skórze moszny. Częściej widujemy go u dzieci. 

Rozsiew zakażenia kieruje się ku stawom, sercu bądź układowi nerwowemu. Następuje w ciągu tygodni – miesięcy od ukąszenia i przebiega z okresami zaostrzeń i remisji.

Oto czego możemy się spodziewać:

stawy – często zajęty jest jeden lub dwa duże stawy (niesymetrycznie). Głównym objawem jest ból, wtórnie ograniczający ruchomość kończyny.

serce – przede wszystkim nowo wykryte zaburzenia rytmu, charakterystyczne zwłaszcza podczas obecności pozostałych objawów.

neuroborelioza – groźna postać skutkująca zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych (uporczywy ból głowy), nerwobólami, zaburzeniami czucia bądź osłabieniem mięśni kończyn lub porażeniem nerwów czaszkowych, np. nerwu twarzowego.

Zmiany późne w boreliozie to trwałe uszkodzenie narządów (najgroźniejsze jest uszkodzenie mózgu), przewlekłe zapalenia w obrębie układu ruchu oraz zanikowe zapalenie skóry.

O boreliozie należy pamiętać, bo choć nie ma szczepienia zapobiegającego jej rozwojowi, można ją z powodzeniem leczyć antybiotykoterapią.

Jeżeli więc kiedykolwiek zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza, a potem rozwinęły się u nas niejasne objawy, nie zapomnijmy wspomnieć o ty lekarzowi. Oznaczenie miana przeciwciał we krwi może rozstrzygnąć sprawę. 

Polecamy: Diagnostyka chorób przenoszonych przez kleszcze

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
Opisana jednostka chorobowa jest niejasna i myląca. Prawda jest taka, że nie napisano tutaj o możliwości przekazania krętka boreliozy przez zakażoną matkę płodowi oraz o tym, że niektóre gatunki komarów również przenoszą tą bakterię. I najważniejsze, badania laboratoryjne mogą być mylne, wielu pacjentów posiada negatywny wynik serologii na przeciwciała boreliozy pomimo aktywnej infekcji. To choroba bardzo podstępna i trzeba analizować wszystkie objawy. Pozdrawiam
/6 lat temu
Jak ktoś ma podejrzenie, że ma boreliozę to lepiej udać się do lekarza. W Krakowie dobrym lekarzem jest dr Grażyna Więcek, przyjmuje prywatnie - nawet w weekendy.