Ból ucha u dziecka – co zrobić

Ból ucha u dziecka fot. Fotolia
Jedni radzą smarować je olejkiem kamforowym, inni sokiem z cebuli. Co naprawdę przyniesie dziecku ulgę?
/ 20.10.2015 12:28
Ból ucha u dziecka fot. Fotolia

Małe dzieci mają krótką, szeroką i poziomo ułożoną trąbkę Eustachiusza, która łączy ucho środkowe z gardłem. Gdy złapią katar, wydzielina z nosa i gardła z łatwością przedostaje się do ucha. Tam namnażają się w niej bakterie, powodując stan zapalny. Stąd ostry ból i gorączka.

Nieleczona choroba może doprowadzić do powikłań, z utratą słuchu włącznie. Dlatego, gdy malca boli ucho, jak najszybciej zgłoś się z nim do pediatry lub laryngologa, a doraźnie zastosuj środki łagodzące dolegliwości.

Pamiętaj przy tym, że nie wszystkie naturalne metody uśmierzania bólu są dla dzieci bezpieczne. Zweryfikowaliśmy te, które najczęściej polecają sobie rodzice na internetowych forach.

Oto, co możesz zrobić, bez obawy, że zaszkodzisz malcowi:

  • Podaj środek przeciwbólowy (najlepiej z ibuprofenem, bo ma też działanie przeciwzapalne). Pamiętaj przy tym, że zapaleniu ucha często towarzyszą wymioty, dlatego syrop nie zawsze się sprawdza – czopek będzie lepszy.
  • Rozgrzej okolice ucha przykładając do niego na 10 minut termofor wypełniony ciepłą wodą, zawinięte w ręcznik ugotowane na twardo jajko albo podgrzaną na patelni, owiniętą w ściereczkę sól (ma być gorąca, a nie parzyć!).
  • Zrób okład z cebuli. Pokrój ją na grube plastry, ogrzej nad parą wodną, zgnieć, by puściła sok, przyłóż na 20 minut do ucha i owiń głowę dziecka bawełnianą chustką.
Ważne! Bez uzgodnienia z lekarzem nie podawaj dziecku do ucha żadnych kropli ani eterycznych olejków, nie wkładaj też do niego fragmentów roślin. Inaczej możesz trwale uszkodzić błonę bębenkową ucha, co może doprowadzić do głuchoty!

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: