Bliźnięta/ fot. Fotolia

Bliźnięta – zazdrość o rodziców pomiędzy rodzeństwem

Zazdrość jest typowym uczuciem występującym u rodzeństwa, zwłaszcza u bliźniąt. Dzieci „walczą” ze sobą o zainteresowanie i czas rodziców. Warto sprawiedliwie obdarzać uwagą każde z dzieci. O czym jeszcze warto pamiętać wychowując bliźnięta?
Bliźnięta/ fot. Fotolia

Witam. Jestem mamą bliźniąt – dwóch 17-miesięcznych chłopców. Mam 28 lat, a to są moje pierwsze dzieci. Mam problem, ponieważ jeden z nich jest okropnie zazdrosny o drugiego. Nie pozwala bratu zbliżać się do mnie (chodzi głównie o przytulanie i o wspólną zabawę). W aktach rozpaczy płacze, a czasem rzuca się z płaczem na podłogę i obraża. Nie wiem, jak mam reagować w takich sytuacjach. Nigdy nie faworyzowałam żadnego z nich i nie chce tego robić. Proszę o pomoc.

Odpowiedź psychologa:

Jedną z najważniejszych reguł, której warto się trzymać wychowując bliźnięta, jest zasada nie porównywania ich ze sobą. Bliźnięta, tak jak „zwykłe” rodzeństwo, są odrębnymi jednostkami. Zazwyczaj mają różne charaktery, upodobania, zainteresowania. Ważne jest, aby rodzice rozwijali w każdym dziecku jego indywidualność oraz podkreślali ją poprzez inny ubiór, różne zabawki, smakołyki (zgodnie z upodobaniami danego dziecka).

Warto zwracać uwagę na różnice, mocne strony każdego bliźniaka osobno. Dzięki temu, łatwiej będzie zapanować nad kłótniami i zazdrością, która jest bardzo powszechna wśród bliźniąt. Dzieje się tak, ponieważ bliźnięta od urodzenia są „zmuszone” do dzielenia się uwagą rodzica, oczekiwania na jedzenie czy też przewinięcie.

Wychowując bliźnięta, warto tak zorganizować sobie czas, aby każdy bliźniak miał od czasu do czasu rodzica tylko dla siebie – na wspólną zabawę, przytulanie itp. Drugi w tym czasie może spędzać czas z drugim rodzicem lub rodzeństwem.

Ucz dzieci dzielenia się, pokazuj, że po kilku chwilach zabawy z jednym dzieckiem przychodzi kolej na drugie. Kiedy jedno z dzieci niecierpliwi się, bo poświęcasz swoją uwagę drugiemu, podejdź do małego zazdrośnika i zapewnij go, że za chwilę pobawisz się również z nim. Jeśli jednak obaj chcą w tej samej chwili przytulenia lub zabawy, spróbuj tak to zorganizować, aby można było to robić wspólnie.

Polecamy: Czym różnią się bliźnięta jednojajowe od dwujajowych?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/20.04.2016 08:12
Widać że psycholog nie miał doczynienia z bliźniętami... takie rady to o kant...
/05.02.2013 14:04
Nie wiem czemu, ale nigdy mi nie przyszło na myśl, że przecież z bliźniakami może być jeszcze taki problem z zazdrością, poza oczywiście ogólną trudnością ogarnięcia wszystkiego przy dwójce małych dzieci. Tym bardziej podziwiam rodziców obdarzonych potomstwem z ciąży mnogiej!
/05.02.2013 11:00
tak to już jest z bliźniakami, niestety. Każdy z nich jest inny, jeden spokojniejszy, drugi bardziej uczuciowy, jeden lepszy w nauce, drugi lepszy w sporcie. Przykładów można by mnożyć. Są normalnymi ludźmi, różniącymi sie od siebie. A Rodzic wcale nie musi "porównywać" bliźniąt, one doskonale robią to same. Mam chłopców już 12-letnich. Jeden bardzo inteligentny, drugi niestety ma spore problemy w nauce ( zaburzenie analizatora słuchowo-wzrokowego). Nie ma możliwości uniknąć porównywania ( ich samych względem siebie)skoro jeden przynosi 5 bez większego zaangażowania w naukę, a drugi ledwo na 3 idzie przy sporym wysiłku. Z tym drugim spędzamy sporo więcej czasu przy odrabianiu lekcji "zaniedbując" pierwszego. Dzięki temu ten pierwszy nauczył się żyć sam ze sobą, jest pogodny, towarzyski, lubiany, otwarty, a drugi z niskim poczuciem własnej wartości, nieśmiały, zlękniony.... Planuję ich rozdzielić w gimnazjum ale nie wiem czy to dobry pomysł...