Bliźnięta/ fot. Fotolia

Bliźnięta – zazdrość o rodziców pomiędzy rodzeństwem

Zazdrość jest typowym uczuciem występującym u rodzeństwa, zwłaszcza u bliźniąt. Dzieci „walczą” ze sobą o zainteresowanie i czas rodziców. Warto sprawiedliwie obdarzać uwagą każde z dzieci. O czym jeszcze warto pamiętać wychowując bliźnięta?
Bliźnięta/ fot. Fotolia

Witam. Jestem mamą bliźniąt – dwóch 17-miesięcznych chłopców. Mam 28 lat, a to są moje pierwsze dzieci. Mam problem, ponieważ jeden z nich jest okropnie zazdrosny o drugiego. Nie pozwala bratu zbliżać się do mnie (chodzi głównie o przytulanie i o wspólną zabawę). W aktach rozpaczy płacze, a czasem rzuca się z płaczem na podłogę i obraża. Nie wiem, jak mam reagować w takich sytuacjach. Nigdy nie faworyzowałam żadnego z nich i nie chce tego robić. Proszę o pomoc.

Odpowiedź psychologa:

Jedną z najważniejszych reguł, której warto się trzymać wychowując bliźnięta, jest zasada nie porównywania ich ze sobą. Bliźnięta, tak jak „zwykłe” rodzeństwo, są odrębnymi jednostkami. Zazwyczaj mają różne charaktery, upodobania, zainteresowania. Ważne jest, aby rodzice rozwijali w każdym dziecku jego indywidualność oraz podkreślali ją poprzez inny ubiór, różne zabawki, smakołyki (zgodnie z upodobaniami danego dziecka).

Warto zwracać uwagę na różnice, mocne strony każdego bliźniaka osobno. Dzięki temu, łatwiej będzie zapanować nad kłótniami i zazdrością, która jest bardzo powszechna wśród bliźniąt. Dzieje się tak, ponieważ bliźnięta od urodzenia są „zmuszone” do dzielenia się uwagą rodzica, oczekiwania na jedzenie czy też przewinięcie.

Wychowując bliźnięta, warto tak zorganizować sobie czas, aby każdy bliźniak miał od czasu do czasu rodzica tylko dla siebie – na wspólną zabawę, przytulanie itp. Drugi w tym czasie może spędzać czas z drugim rodzicem lub rodzeństwem.

Ucz dzieci dzielenia się, pokazuj, że po kilku chwilach zabawy z jednym dzieckiem przychodzi kolej na drugie. Kiedy jedno z dzieci niecierpliwi się, bo poświęcasz swoją uwagę drugiemu, podejdź do małego zazdrośnika i zapewnij go, że za chwilę pobawisz się również z nim. Jeśli jednak obaj chcą w tej samej chwili przytulenia lub zabawy, spróbuj tak to zorganizować, aby można było to robić wspólnie.

Polecamy: Czym różnią się bliźnięta jednojajowe od dwujajowych?