POLECAMY

10 rad by dziecko było bezpieczne na podwórku

Zabawa na podwórku często niesie za sobą różne zagrożenia. Zobacz, jak ustrzec przed nimi swoje dziecko!
10 rad by dziecko było bezpieczne na podwórku fot. Fotolia
Czy to znaczy, że lepiej nie pozwolić malcowi na podwórkowe harce? Nie! Wystarczy tylko przestrzegać kilku przykazań.

1. Bezpieczne dziecko na podwórku - Bądź czujna

Małego dziecka nie wolno spuszczać z oka. Wiesz, jakie zdanie najczęściej słyszą od rodziców lekarze urazówek? „Odwróciłam się tylko na moment!”. Jeśli dziecko bawi się w piaskownicy, nie musisz stać nad nim niczym anioł stróż (nie odpływaj jednak myślami zbyt daleko), ale gdy korzysta z huśtawki czy drabinek, bądź na tyle blisko, by złapać je, jeśli zacznie spadać.

2. Bezpieczne dziecko na podwórku - Ucz malca dbać o własną skórę...

Nawet małe dziecko musi wiedzieć, że wszystko, co się robi, trzeba robić z głową i ostrożnie. Powinno też pamiętać, że nigdy nie wolno wbiegać na jezdnię, ścieżkę rowerową lub parking. Ucz smyka, że nie wolno oddalać się od mamy, podchodzić do huśtawki, z której ktoś korzysta, zjeżdżać ze zjeżdżalni, jeśli ktoś na niej jest, zjeżdżać głową w dół, przepychać się na podeście, biegać z patykiem ani wywijać nim, pędzić na oślep, brać do rąk i ust to, co się znajdzie, zjadać roślin, zaczepiać obcych psów.

3. Bezpieczne dziecko na podwórku - Nie licz na jego odpowiedzialność

Często powtarzaj dziecku przestrogi, ale nie licz na to, że smyk zawsze będzie o nich pamiętał. Poza tym jest za mały, by zdawać sobie sprawę z tego, na co się naraża, wkładając do ust kawałek szkła lub wtykając palce w zawias furtki.

4. Bezpieczne dziecko na podwórku - Nie zostawiaj smyka pod opieką starszaka

Musisz wiedzieć, że nawet bardzo bystry, poukładany ośmiolatek nie jest w stanie zapewnić pełnego bezpieczeństwa swojemu młodszemu bratu czy siostrze – sam przecież jest jeszcze dzieckiem! W każdej chwili rówieśnicy mogą wciągnąć go do ciekawej zabawy lub zająć czymś tak absorbującym, że straci z oczu młodszego smyka.

5. Bezpieczne dziecko na podwórku - Wybieraj nowoczesne place

Trzymaj się z dala od takich placów zabaw, gdzie połowa huśtawek jest poobrywana (pozostałe może spotkać to samo), zjeżdżalnia chwieje się, a urządzenia są zardzewiałe lub pełne drzazg. Uważaj na niezabezpieczone podesty zjeżdżalni. Sprawdź, czy nawierzchnia jest w miarę miękka.

6. Bezpieczne dziecko na podwórku - Ubieraj malca wygodnie

Szerokie nogawki, długie troczki, rozwiązane sznurówki, za duże buty, opadająca na oczy czapka... To gotowe kłopoty. Lepiej także nie zawieszaj dziecku na szyi gwizdków i innych gadżetów. Niebezpieczne mogą być również kolczyki. Jeśli się o coś zaczepią, lepiej nie być w skórze małej damy, która je nosi.

7. Bezpieczne dziecko na podwórku - Przyzwyczajaj dziecko do kasku

Na trójkołowym rowerku nie da się za bardzo rozpędzić, ale jeśli twój maluch już teraz pojmie, że na rower wsiada się wyłącznie w kasku, unikniesz z nim dyskusji na ten temat w przyszłości.

8. Bezpieczne dziecko na podwórku - Chroń przed owadami

Przed wyjściem spsikaj malucha sprejem na owady i ubierz go w ciuszki z długimi rękawami i nogawkami. Nim podasz swojemu dziecku kanapkę lub butelkę z piciem, zawsze sprawdzaj, czy nie siedzi na nich osa lub pszczoła.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)