bezpieczne dziecko na podwórku fot. Fotolia

Bezpieczne dziecko na podwórku - 10 rad

Zabawa na podwórku często niesie za sobą różne zagrożenia. Zobacz, jak ustrzec przed nimi swoje dziecko!
/ 02.07.2013 16:57
bezpieczne dziecko na podwórku fot. Fotolia
Czy to znaczy, że lepiej nie pozwolić malcowi na podwórkowe harce? Nie! Wystarczy tylko przestrzegać kilku przykazań.

1. Bezpieczne dziecko na podwórku - Bądź czujna

Małego dziecka nie wolno spuszczać z oka. Wiesz, jakie zdanie najczęściej słyszą od rodziców lekarze urazówek? „Odwróciłam się tylko na moment!”. Jeśli dziecko bawi się w piaskownicy, nie musisz stać nad nim niczym anioł stróż (nie odpływaj jednak myślami zbyt daleko), ale gdy korzysta z huśtawki czy drabinek, bądź na tyle blisko, by złapać je, jeśli zacznie spadać.

2. Bezpieczne dziecko na podwórku - Ucz malca dbać o własną skórę...

Nawet małe dziecko musi wiedzieć, że wszystko, co się robi, trzeba robić z głową i ostrożnie. Powinno też pamiętać, że nigdy nie wolno wbiegać na jezdnię, ścieżkę rowerową lub parking. Ucz smyka, że nie wolno oddalać się od mamy, podchodzić do huśtawki, z której ktoś korzysta, zjeżdżać ze zjeżdżalni, jeśli ktoś na niej jest, zjeżdżać głową w dół, przepychać się na podeście, biegać z patykiem ani wywijać nim, pędzić na oślep, brać do rąk i ust to, co się znajdzie, zjadać roślin, zaczepiać obcych psów.

3. Bezpieczne dziecko na podwórku - Nie licz na jego odpowiedzialność

Często powtarzaj dziecku przestrogi, ale nie licz na to, że smyk zawsze będzie o nich pamiętał. Poza tym jest za mały, by zdawać sobie sprawę z tego, na co się naraża, wkładając do ust kawałek szkła lub wtykając palce w zawias furtki.

4. Bezpieczne dziecko na podwórku - Nie zostawiaj smyka pod opieką starszaka

Musisz wiedzieć, że nawet bardzo bystry, poukładany ośmiolatek nie jest w stanie zapewnić pełnego bezpieczeństwa swojemu młodszemu bratu czy siostrze – sam przecież jest jeszcze dzieckiem! W każdej chwili rówieśnicy mogą wciągnąć go do ciekawej zabawy lub zająć czymś tak absorbującym, że straci z oczu młodszego smyka.

5. Bezpieczne dziecko na podwórku - Wybieraj nowoczesne place

Trzymaj się z dala od takich placów zabaw, gdzie połowa huśtawek jest poobrywana (pozostałe może spotkać to samo), zjeżdżalnia chwieje się, a urządzenia są zardzewiałe lub pełne drzazg. Uważaj na niezabezpieczone podesty zjeżdżalni. Sprawdź, czy nawierzchnia jest w miarę miękka.

6. Bezpieczne dziecko na podwórku - Ubieraj malca wygodnie

Szerokie nogawki, długie troczki, rozwiązane sznurówki, za duże buty, opadająca na oczy czapka... To gotowe kłopoty. Lepiej także nie zawieszaj dziecku na szyi gwizdków i innych gadżetów. Niebezpieczne mogą być również kolczyki. Jeśli się o coś zaczepią, lepiej nie być w skórze małej damy, która je nosi.

7. Bezpieczne dziecko na podwórku - Przyzwyczajaj dziecko do kasku

Na trójkołowym rowerku nie da się za bardzo rozpędzić, ale jeśli twój maluch już teraz pojmie, że na rower wsiada się wyłącznie w kasku, unikniesz z nim dyskusji na ten temat w przyszłości.

8. Bezpieczne dziecko na podwórku - Chroń przed owadami

Przed wyjściem spsikaj malucha sprejem na owady i ubierz go w ciuszki z długimi rękawami i nogawkami. Nim podasz swojemu dziecku kanapkę lub butelkę z piciem, zawsze sprawdzaj, czy nie siedzi na nich osa lub pszczoła.