Leczenie ADHD opiera sie na psychoterapii wspomaganej przez farmakoterapię/ fot. Fotolia

ADHD trzeba leczyć

ADHD dotyka około 4-8% dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego nie powinno się bagatelizować tego schorzenia.
/ 13.07.2011 16:00
Leczenie ADHD opiera sie na psychoterapii wspomaganej przez farmakoterapię/ fot. Fotolia

W każdej szkole na jedną klasę przypada od 1 do 1,5 ucznia z nadpobudliwością psychoruchową. To bardzo powszechne zaburzenie jest często bagatelizowane lub – co gorsza – mylone z innymi problemami. Tymczasem nierozpoznane, a w konsekwencji nieleczone, ADHD może prowadzić do poważnych powikłań w życiu dorosłym, takich jak niska samoocena, depresja, alkoholizm, a nawet próby samobójcze. Należy pamiętać, że ADHD trzeba i można skutecznie leczyć.

Konieczność leczenia

Badania z ostatnich 10 lat dowodzą, że najskuteczniejszą metodą leczenia ADHD jest psychoterapia połączona z farmakoterapią. W Polsce około 55 tys. dzieci wymaga farmakoterapii jako elementu kompleksowego leczenia.

W Polsce świadomość społeczna o ADHD jest bardzo niska, a co za tym idzie schorzenie to jest rzadko rozpoznawane. Jedynie 4 tys. dzieci jest leczonych farmakologicznie. Rodzice i nauczyciele coraz częściej mają świadomość problemu i potrzeby objęcia dziecka fachową opieką psychologa lub psychoterapeuty i lekarza. Ponieważ efekty leczenia są widoczne natychmiast, a różnica w zachowaniu pacjenta w szkole jest nie do podważenia, rodzice zdają sobie sprawę z zasadności przyjmowania leków.

Przeczytaj: Jak postępować z dzieckiem z ADHD?

Lepsze wyniki w nauce

Psychoterapia oraz nowoczesna farmakoterapia, zapewniająca równomierne działanie leku przez cały dzień przy jednorazowym podaniu rano, np. przed śniadaniem, skutecznie ułatwiają funkcjonowanie we wszystkich środowiskach, w domu, szkole i na podwórku z rówieśnikami. Pacjenci objęci leczeniem uzyskują lepsze wyniki w nauce w porównaniu z dziećmi z nieleczonym ADHD, częściej uczęszczają na zajęcia pozalekcyjne, uprawiają sport, mają lepsze kontakty z rówieśnikami. Co ważne, spada też u nich ryzyko wypadków oraz zachowań aspołecznych, co ma znaczący wpływ na funkcjonowanie poza szkołą. Wszystkie te korzyści znacząco wpływają na jakość życia dziecka z objawami ADHD.

Zobacz też: Jak współpracować z dzieckiem z ADHD?

Źródło: Materiał prasowy programu „Dziecko i świat za pan brat”