Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu fot. Fotolia

Adaptacja w przedszkolu - 7 rad jak ją dziecku ułatwić

Chcesz, by adaptacja malca w przedszkolu przebiegła łagodnie? Sprawdź, co ją dziecku ułatwi.
/ 07.03.2015 05:08
Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu fot. Fotolia
Dla większości maluchów pierwsze dni w przedszkolu to zazwyczaj stresujące przeżycie. Kilkulatki muszą oswoić się z całkiem nowym otoczeniem, zaakceptować rozłąkę z mamą, inny niż dotąd rozkład dnia... Postaraj się więc już teraz odpowiednio przygotować pociechę do czekających ją zmian. Adaptacja w przedszkolu przebiegnie wtedy znacznie łatwiej!

7 rad jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu:

1. Często rozmawiajcie przedszkolu

Przede wszystkim o tym, co dzieci tam robią, w jakich uczestniczą zabawach, zajęciach, czego się uczą... Dobrą okazją do inicjowania takich pogawędek jest czytanie dziecku książeczek, których bohaterowie są przedszkolakami.

2. Pokazuj dziecku zalety przedszkola

Ważne, aby to miejsce było w twoich opowieściach atrakcyjne. Malec powinien wiedzieć np., że będzie tam dużo nowych zabawek, że zaprzyjaźni się z nowymi dziećmi, a panie wychowawczynie są miłe i chętnie bawią się podopiecznymi.

3. Ucz szkraba samodzielności

Niech ćwiczy wycieranie pupy, mycie rączek, ubieranie się i rozbieranie. To bardzo ułatwia dzieciom adaptację w przedszkolu, bo mając wprawę w tych czynnościach, nie muszą potem co chwila prosić o pomoc wychowawczyni.

4. Ureguluj smykowi rytm dnia

Najlepiej, by dziecko już teraz przywykło do trybu życia panującego w przedszkolu – czyli o podobnej porze co tam jadało posiłki, wypoczywało i chodziło na spacery. Łatwiej potem zaakceptuje nowe rygory.

5. Przyzwyczajaj malca do rozłąki z tobą

Zostaw go czasem na godzinę czy dwie z koleżanką czy zaprzyjaźnioną sąsiadką. Dzięki temu twoje dziecko będzie później mniej przeżywać waszą kilkugodzinną rozłąkę.

6. Koniecznie pokaż dziecku jego przedszkole

Wspólnie przejdźcie się po salach, pooglądajcie zabawki, zajrzyjcie na plac zabaw. Poznaj też malca z paniami, które będą się nim opiekowały. Możesz to zrobić podczas tzw. dni adaptacyjnych - w większości placówek są one organizowane w czerwcu lub na początku września. Nie przegap tej okazji, to najlepszy sposób na bezbolesną adaptację w przedszkolu.

7. Dobrze zaplanuj początkowe dni

Jeśli to możliwe, przyprowadź dziecko do przedszkola dopiero około 4-5 września, a nie od razu pierwszego dnia. Część maluchów już nie płacze wtedy przy rozstaniu, więc łatwiej przekonasz szkraba, że przedszkole to przyjazne miejsce. Ważne też, byś przez pierwsze dni starała się odbierać malca przed leżakowaniem. Nowe wrażenia męczą bowiem dziecko, więc lepiej, by adaptacja w przedszkolu przebiegała stopniowo.

Autorka jest dziennikarką dwutygodników "Przyjaciółka" i "Pani Domu".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10.06.2015 20:35
hmm.. to bardzo przydatny tekst. Ale muszę przyznać, że moje dziecko bardzo szybko zaadoptowało się w przedszkolu (Elfik w Sosnowcu), dzięki opracowanemu tam indywidualnemu programowi adaptacyjnemu (opracowują dla każdego dziecka), który okazał się wobec mojego dziecka bardzo skuteczny. na ich stronie jest napisane jak fajnie rozwiązują tam sprawę adaptacji dziecka. Naprawdę warto się z tym zapoznać. W ogóle tam jest taka przyjazna, przytulna atmosfera, że dziecko szybko zaczęło bardzo dobrze się tam czuć, a teraz codzienne chodzi tam z dużym uśmiechem na twarzy, więc ja akurat nie miałam problemu