Nerki/fot. Fotolia

ABC schorzeń układu moczowego u dzieci

Czym są nerki i za co są odpowiedzialne? Z jaka częstotliwością pojawiają się wady nerek u dzieci? Co pomaga w wykrywaniu wad nerek? Co Ministerstwo Zdrowia zapewnia dzieciom z niewydolnością nerek? Gdzie odbywają się zabiegi transplantacji nerek u dzieci? Do czego prowadzi niewydolność nerek?
/ 16.10.2012 08:42
Nerki/fot. Fotolia

Nerki. Czym są?

Nerki stanowią parzysty narząd odpowiedzialny za ochronę organizmu przed odwodnieniem i przewodnieniem, są również odpowiedzialne za wydalanie toksyn z organizmu. Ponadto mają wpływ na ciśnienie tętnicze krwi, prawidłową erytropoezę, na równowagę kwasowo-zasadową oraz na układ kostny.

Wady nerek – czym skutkują?

Wady nerek występują u 3–6 na tysiąc urodzonych dzieci. W przypadku 10–12% dzieci z wadami układu moczowego charakterystycznym dolegliwościom towarzyszą również problemy genetyczne. Wady nerek prowadza do zmniejszenia ilości czynnego miąższu nerek, ponadto prowadza one do nadciśnienia tętniczego oraz zakażeń układu moczowego.

Wykrywanie wad

Wady nerek wykrywa się za pomocą ultrasonografii (badania za pomocą tej techniki powinny być wykonywane już w okresie prenatalnym). Dość wczesne wykrycia wad i zastosowanie odpowiedniej profilaktyki pozwoli zapobiec powikłaniom.

Zobacz też: Będę dawcą nerki - przygotowania do przeszczepu

Wady nerek a dzieci

Zarówno u dorosłych, jak również u dzieci mogą wystąpić schorzenia prowadzące do niewydolności nerek. W Polsce wszystkie dzieci z niewydolnością nerek maja zapewniona stałą terapię nerkozastępczą, która jest prowadzone wg światowych standardów. Dializowane dzieci, podobnie jak dorośli, są kandydatami do zabiegu transplantacji nerek. Takie zabiegi u dzieci wykonuje się w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Inną forma leczenia u dzieci może się również okazać tzw. transplantacja wyprzedzająca, czyli przeszczep nerki pobranej od żywego, spokrewnionego dawcy jeszcze zanim rozpocznie się dializoterapia. Takie zabiegi są wykonywane coraz częściej, natomiast transplantacja zakończona sukcesem poprawia rokowania i zapewnia najlepsza jakość życia u dziecka z niewydolnością nerek.

Niewydolność nerek

Nerki są bardzo ważnym narządem – nic więc dziwnego, że jego niewydolność prowadzi do poważnych zaburzeń, które składają się na tzw. zespół mocznicowy.

Nefrologia to jedyna dziedzina medycyny, w której za sprawą terapii nerkozastępczej można zastąpić wiele funkcji nerek. Dzięki temu pacjenci z całkowicie zniszczonymi przez chorobę nerkami mogą żyć przez wiele lat. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by dbać o nerki – dzięki temu można zapobiec rozwojowi niechcianych chorób.

Zobacz też: Kto może być dawcą nerki?

Artykuł powstał na podstawie informatora „Chroń swoje nerki – Twój filtr życia” wydanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)