POLECAMY

9 wskazówek nauczania mowy dziecka

Czy dobrze stymulujesz rozwój mowy dziecka? Czy jesteś dla niego dobrym wzorcem? Spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe pytania i przekonaj się, czy dobrze wpływasz na rozwój mowy twojego dziecka!
9 wskazówek nauczania mowy dziecka fot. informacja prasowa

Czy zapewniasz swojemu dziecku jak najlepsze środowisko do nauki i dorastania? Jeśli tak, powinieneś twierdząco odpowiedzieć na następujące pytania.

1. Czy jesteś dobrym wzorcem?

Panowanie nad właściwym sposobem mówienia pomoże twojemu dziecku w nauczeniu się poprawnego wymawiania dźwięków mowy. Eksperci twierdzą, że rodzice powinni wystrzegać się posługiwania się tzw. mową dziecięcą, czyli mową spieszczaną.

Lepiej powiedzieć „Jesteś głodny. Proszę, oto twoja butelka” zamiast „Ooo chcieć jeść, mamusia da zalas piciu”. Należy mówić czysto, naturalnie, a co najważniejsze poprawnie. Zanim twoje dziecko zaczyna mówić uważnie przysłuchuje się temu, co mówią rodzice i w jaki sposób.

2. Czy dostroić się do swojego dziecka i podążać za nim?

Kiedy twoje dziecko zacznie już komunikować się z tobą, skup się na obiektach i rzeczach, które znajdują się w centrum jego życia lub na tych, które aktualnie przykuwają jego uwagę.

Jeśli twoje dziecko zwróci uwagą na przechodzącego przez ulicę psa, to nie mów do niego o siedzącym na drzewie kocie.

3. Czy melodie tańczą w mózgu dziecka?

Większość rodziców instynktownie wie, że śpiewanie uspokaja wybredne dzieci. Psychologowie wierzą, że muzyka wpływa na zwiększenie rozwoju mózgu już od najwcześniejszych miesięcy życia. Jeśli wcześnie zapewnisz dziecku kontakt z muzyką, to możesz zwiększyć jego zdolności analizowania informacji, rozróżniania dźwięków i stymulować zdolność do powtarzania usłyszanych słów.

Dowiedz się więcej: Na czym polega terapia logopedyczna?

Zadbaj o to, by w otoczeniu dziecka znalazły się grające zabawki, nuć przy nim swoje ulubione piosenki lub po prostu włączaj muzykę.

4. Czy jesteś częścią zdarzeń?

Kiedy włączasz muzykę swojemu dziecku, śpiewaj, tańcz i śmiej się! Pokaż swój radosny udział w całym zdarzeniu! Chociaż twoje dziecko może być wyjątkowe i preferować różne rodzaje muzyki, niektórzy eksperci twierdzą, że dla noworodków najprzyjemniejsze są ciche, kojące dźwięki kołysanek, ballad miłosnych, łagodnego bluesa oraz piosenek ludowych. Wiele z piosenek ma tekst zsynchronizowany z wykonywaniem różnych gestów – baw się i pokaż dziecku swoje radosne zaangażowanie.

5. Czy bawisz się dźwiękami?

Zacznij wcześnie i umożliwiaj dziecku poznawanie różnych dźwięków. Słyszenie różnic pomiędzy dźwiękami jest kluczowe zarówno dla nauki mówienia usłyszanych dźwięków, jak dla nauki czytania.

Komentuj dźwięki z otoczenia: Czy słyszysz jak tyka zegar? Czy słyszysz jak leci samolot? Mów o dźwiękach, które otaczają twoje dziecko, gdy się kąpie w wannie, klaszcze w dłonie czy podskakuje.

6. Czy nawiązujesz z dzieckiem kontakt wzrokowy?

Zanim zaczniesz rozmowę z dzieckiem, nawiąż z nim kontakt wzrokowy. Zwróć się do dziecka po imieniu, zaczep go zwrotem „hej”, „cześć”, żeby przytrzymać dłużej jego uwagę. Jeśli twoje dziecko odwraca wzrok, powtórz jego imię ponownie i obserwuj czy nadal wykazuje zainteresowanie zabawą.

Polecamy: Dyzartria - fakty

Używaj tylko jednej formy imienia, niektórzy eksperci twierdzą, że używanie więcej niż jednej formy imienia może wprowadzać dziecko w stan niepewności i zakłopotania

7. Czy starasz się, by twoja mowa była konkretna?

Mów jasno i powoli do dziecka o rzeczach, które dzieją się wokół niego. Jeśli mówisz powoli, w odpowiednim tempie, wyraźnie wymawiając dźwięki, dziecku będzie łatwiej nauczyć się jak rozpoznawać poszczególne dźwięki i słowa i wymawiać je. Formułuj krótkie zdania, by dziecko mogło łatwo wyłapać zasady gramatyczne, jednak nie rezygnuj z mówienia pełnymi zdaniami.

Badania dowiodły, że rodzice posługujący się takimi słowami, jak „który” czy „ponieważ” szybciej nauczyli swoje dzieci wyrażać się przy pomocy tych słów.

8. Czy powtarzasz, powtarzasz, powtarzasz…?

Graj w te same gry i śpiewaj te same piosenki wciąż i wciąż. Twojej dziecko wkrótce nauczy się wyprzedzać twoje słowa i gesty. Czytaj tę samą książkę czterokrotnie w czasie jednego ranka – to może być bardzo męczące, jednak powtarzanie przyniesie większe efekty w nauczaniu twojego dziecka. Czytania wciąż na nowo tych samych słów, tworzy powiązania między słyszanymi dźwiękami a widzianymi obrazami. Dziecko musi słyszeć słowa wiele razy i zacząć je rozumieć zanim nauczy się je wymawiać.

9. Czy rozpoznajesz i organizujesz okoliczności sprzyjające nauce mowy?

Każdy czas spędzany z dzieckiem może być okolicznością do rozwijania umiejętności mowy i komunikacji: wyjście na spacer, do muzeum czy do zoo. Wystarczy zauważać te okoliczności i dobrze je wykorzystać.

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko wymawiać r? - bajka ćwiczeniowa

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)