POLECAMY

5 ciekawych zabaw na udany weekend z dzieckiem

Weekend to czas, który możemy poświęcić naszym dzieciom. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych zabaw, które z pewnością przypadną do gustu twojemu dziecku. Maluchy uwielbiają nowe wyzwania, szczególnie gdy w zabawach uczestniczą także ich rodzice. Pamiętaj, że zabawy dodatkowo ożywiają wyobraźnię i pozwalają spożytkować dziecięcą aktywność. Dlatego warto zachęcić do nich swoje maluchy.
5 ciekawych zabaw na udany weekend z dzieckiem fot. Fotolia

Smakowita biżuteria

Taka zabawa z pewnością szczególnie przypadnie do gustu małym dziewczynkom. Do wykonania smakowitej biżuterii potrzebujecie:

- dropsy z dziurką,

- miękkie cukierki,

- prażoną kukurydzę,

- żelki owocowe,

- uprażoną kukurydzę,

- suszone owoce – jabłka, banany, śliwki, morele,

- dużą igłę,

- grubą nić.

Nawlecz igłę i poproś swoje dziecko, by zaprojektowało z przygotowanych słodyczy piękny, niepowtarzalny naszyjnik lub bransoletkę. Taką gotową biżuterię maluch może założyć na siebie, a później ze smakiem spałaszować.

Polecamy:  Gry ruchowe dla dzieci - czyli jak zachęcić dziecko do ruchu?

Kolorowe stateczki z korków

Dzieciaki uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy w wodzie! Dlatego też zachęcamy was do wykonania korkowych, kolorowych stateczków. Do ich przygotowania potrzebujecie:

- korki np. po winie,

- krótkie wykałaczki,

- plastelinę,

- kredki, flamastry,

- papier (może być kolorowy),

- plastikowe rurki do napojów.

Na samym początku przylep z dzieckiem na spód korków kawałki plasteliny – dzięki temu staną się one cięższe. Z papieru wytnijcie żagle i  przy pomocy kredek lub flamastrów narysujcie na nich ładne, oryginalne wzorki.  Następnie każdy gotowy żagiel przymocuj z dzieckiem na masztach wykonanych z wykałaczek.

Gotowe żaglóweczki wrzućcie do wcześniej przygotowanej wody w misce. Jeśli chcecie, by statki popłynęły, skorzystajcie z plastikowych słomek do napojów. Dzięki strumieniom powietrza z rurek, w które będziecie dmuchać, stateczki zaczną przesuwać się do przodu. A może urządzicie zawody i sprawdzicie, czyj stateczek szybciej zdoła pokonać przestrzeń od brzegu do brzegu?

Witrażyk

Przygotuj z dzieckiem własnoręcznie wykonany witraż. Zrobiony starannie będzie piękną ozdobą pokoju. Do wykonania witrażyka przyda wam się:

- stara gazeta,

- czarny, gruby flamaster,

- kolorowe kredki świecowe,

- papier do rysowania,

- oliwka dla dzieci,

- szmatka.

Na początku poproś malucha, by przy pomocy flamastra, naszkicował na papierze czarnymi liniami dowolny obrazek lub deseń.  Następnie, wspólnie  pokolorujcie kredkami część rysunku. Gdy już skończycie, odwróćcie obrazek i połóżcie go zamalowaną stroną na gazecie. Zamoczoną w oliwce dla dzieci szmatką, potrzyjcie zewnętrzną stronę witrażyka. Dzięki takiemu zabiegowi, obrazek błyskawicznie stanie się przeźroczysty. Gotowy witrażyk powieście w oknie, by przechodziło przez niego światło słoneczne.

Polecamy: Zabawa pomaga w edukacji

Zagadka „Co to jest?

Taka zabawa to doskonały trening wyobraźni. Do jej rozpoczęcia potrzebujecie:

- poszewkę na poduszkę lub dużą ekologiczną torbę z materiału,

- różne przedmioty i zabawki, które należą do twojego dziecka,

- mocną gumkę recepturkę.

Zasady gry są proste. Niech twoje dziecko na chwilę wyjdzie do drugiego pokoju. W tym czasie włóż do torby  kilka przedmiotów należących do dziecka. Może to być na przykład szczotka do włosów lub ulubiona zabawka. Poproś malucha, żeby zbadał worek dotykiem, a następnie powiedział co znajduje się w środku. Gdy maluch odgadnie wszystkie znajdujące się przedmioty w worku, wyjmij z torby całą zawartość i włóż do środka inne przedmioty. Pamiętaj, że w tym czasie dziecko musi zamknąć oczy! By było ciekawiej, podczas rozgrywki zamieniajcie się rolami.

Kamienny przycisk  z fotografią

Do przygotowania takiego przycisku  przydadzą się wam:

- gładki kamień,

- zdjęcie dziecka,

- farbę – najlepsza będzie tempera,

- płynny klej,

- pędzelek

Na początku zmieszajcie ćwierć filiżanki farby z taką samą ilością kleju. Poproś dziecko, by dokładnie  umyło i osuszyło kamień. Następnie połóżcie go na kawałku pergaminu i pomalujcie przygotowaną wcześniej mieszanką. Na mokrej warstwie farby i kleju delikatnie przyłóżcie zdjęcie dziecka i mocno przyciśnijcie. Gdy wszystko wyschnie, kamienny przycisk jest gotowy do użycia.

Warto spędzić trochę czasu na zabawach z maluchem. Tak spędzone chwile bawią nie tylko dzieci, ale także nas  dorosłych. A co najważniejsze czas spędzony na zabawach niezwykle zbliża dzieci do nas.

Zobacz także: Pomysły na wypieki z dzieckiem

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/3 lata temu
ja jeszcze polecam wieże z klocków. kupiłam spory komplet na http://top-ogloszenia.net/Dla-Dziecka-4. U nas narazie zabawa polega na tym, że ja buduje a syn burzy, ale jest mnóstwo smiechu
/6 lat temu
Fajnie, fajnie. Wykorzystam pomysły już w ten weekend!
/6 lat temu
Pierwszy pomysł super!
POKAŻ KOMENTARZE (1)