POLECAMY

3 mity na temat zwalczania kataru u niemowlęcia!

Oto 3 mity na temat walki z katarem u małego dziecka. Czy kiedy dziecko ma katar należy zaniechać kąpieli? Dlaczego większość mam twierdzi, że dziecko trzeba ubierać jak najcieplej?

katar u niemowlęcia

Fot. Fotolia

Porady przekazywane z ust do ust nie zawsze są zgodne z tym, co mówi medycyna. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakiś działań lub rezygnacji z nich. Jakie najczęstsze mity krążą o tym, jak należy postępować, gdy dziecko ma katar?

1. Przeziębione dziecko trzeba bardzo ciepło ubierać

To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Dziecko należy ubierać tak, żeby było mu po prostu ciepło, ale nie gorąco. Przegrzewanie powoduje osłabienie układu odpornościowego i zmniejsza zdolność organizmu dziecka do walki z chorobą.

"Odczuwanie ciepła i zimna to sprawa indywidualna i nie powinniśmy ubierać dziecka tak, jak nam się wydaje, że będzie dobrze. Niemowlę nie wypowie się samo, dlatego warto obserwować, czy się poci, ma wypieki na twarzy lub staje się marudne – wtedy prawdopodobnie jest mu za ciepło.

Gdy jednak pojawia się czkawka, skóra staje się jakby marmurkowata albo pojawia się kichanie – możliwe, że dziecku jest za chłodno i należy je dodatkowo przykryć lub cieplej ubrać" – podkreśla pediatra dr n. med. Irena Wojciechowska.

Zobacz także: Fakty i mity na temat smoczka

2. Aspirator może uszkodzić błonę śluzową dziecięcego noska

Jedną z przyczyn, dla których mamy boją się używać pomocy typu aspirator jest poczucie delikatności ciałka malucha. Nosek jest tak mały, że nawet dotykając czubka noska podczas zabawy, robimy to opuszkami palców.

Nie bójmy się jednak tego, co zostało przygotowane specjalnie dla najmłodszych. Końcówka aspiratora, którą wkładamy do małego noska ma taki kształt, by nie mógł być włożony zbyt głęboko i uszkodził błonę śluzową.

Jest to na pewno dużo bezpieczniejsza metoda niż dawna gumowa gruszka z cienką rurką.

3. Dziecka z katarem nie wolno kąpać

Kąpiel nie jest niewskazana w przypadku przeziębienia, nawet jeżeli dziecko gorączkuje. Wilgotne powietrze podczas kąpieli może wręcz ułatwić dziecku oddychanie, ponieważ rozrzedza zalegającą wydzielinę i pomaga jej wypłynąć.

Istotny jest czas kąpieli. Dziecko nie powinno zbyt długo przebywać w wodzie, a po wyjściu z niej należy zadbać, by nie było mu ani za ciepło ani za zimno.

Źródło: Materiały prasowe Marimer

Zobacz także: Przeziębienie u dziecka – jak z nim walczyć?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)