POLECAMY

11 zasad, które uchronią twoje dziecko przed wypadkiem

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by zwiększyć bezpieczeństwo malca.
11 zasad, które uchronią twoje dziecko przed wypadkiem fot. Fotolia

Wypadkom dzieci, które zdarzają sie w domu często można by zapobiec, gdyby dorośli mieli więcej wyobraźni. Oto zasady, których powinnaś przestrzegać. 

 1. Odwracaj do ściany długie uchwyty garnków, w których coś się gotuje, by przypadkiem dziecko nie chwyciło za nie i nie wylało na siebie wrzątku.
 2. Niebezpieczne urządzenia mechaniczne przechowuj w wysoko zawieszonych szafkach, do których malec się nie dostanie. Nie demonstruj ich działania w obecności dziecka.
 3. Plastikowe torby, sznurki, itp. trzymaj w miejscu niedostępnym dla dziecka. Maluchy lubią zakładać je sobie na głowę lub szyję.
 4. Nigdy nie pozostawiaj samego dziecka w kuchni, bo w tym pomieszczeniu czyha na niego szczególnie wiele zagrożeń.
 5. Jeśli masz śliski parkiet, podłóż pod dywan matę antypoślizgową, by biegające dziecko nie poślizgnęło sięi nie przewróciło.
 6. Załóż blokady na okna, drzwi balkonowe i szuflady. Nie pozwolą one dziecku szerzej ich otworzyć.
 7. Unikaj stawiania różnych przedmiotów (zwłaszcza gorących napojów) na śliskich serwetkach. Łatwo mogą spaść z pociągniętej przez dziecko tkaniny i uderzyć lub poparzyć malucha.
 8. Przymocuj na stałe do ściany ciężkie i wysokie meble. Nawet niska szafka może się przewrócić, jeśli dziecko użyje dolnej półki lub szuflady jako stopnia, który pomoże mu wspiąć się wyżej.
 9. Zakrywaj zaślepkami kontakty elektryczne.
 10. Przy wannie połóż matę, a w jej wnętrzu naklej antypośligowe wkładki, które zapobiegną poślizgnięciu.
 11. Zabezpiecz leki i wszystkie środki chemiczne, przechowuj je w miejscu dla dziecka niedostępnym, np. na górnych półkach, w pojemnikach trudnych do otwarcia. Wszystkie środki chemiczne trzymaj w oryginalnych opakowaniach, nie przelewaj ich do innych pojemników. Dzieci często lubią próbować płynów z kolorowych butelek.

Małgorzata Świgoń, autorka jest dziennikarką "Przyjaciólki" i "Poradnika Domowego"

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)