POLECAMY

Jesteś w ciąży? Sprawdź, co się dzieje w twoim brzuchu!

Co dzieje się w brzuchu kobiety w ciąży? To cię może zadziwić! Oto najbardziej zaskakujące fakty z życia płodowego.
Jesteś w ciąży? Sprawdź, co się dzieje w twoim brzuchu! fot. Fotolia

Życie płodowe od zawsze intryguje nie tylko przyszłe matki i ojców, ale ich bliskich, otoczenie, czy lekarzy. Medycyna szybko się rozwija, teraz wiemy już znacznie więcej o tym, co się dzieje w brzuchu kobiety ciężarnej. Ale czy wiesz już na pewno wszystko na ten temat? Sprawdź!

1. Pierwszy miesiąc ciąży – 1/5 kropki na końcu zdania

W pierwszym miesiącu ciąży po spotkaniu komórki jajowej z plemnikiem zapłodniona komórka (zygota) zaczyna się dzielić. W ciągu kilku dni przeobrazi się w blastocystę - mikroskopijny zlepek komórek wielkości 1/5 kropki na końcu tego zdania.

2. Drugi miesiąc ciąży – niesamowite tempo wzrostu

W drugim miesiącu ciąży jest 10 000 razy większe niż tuż po poczęciu i ma wielkość borówki amerykańskiej. Co za tempo!

3. Trzeci miesiąc ciąży – gdzie wcześniej były jelita?

Pod koniec trzeciego miesiąca (ok. 13. tygodnia ciąży) jelita, które rozwijają się wewnątrz pępowiny (!), zaczynają powoli schodzić do podbrzusza dziecka.

4. Czwarty miesiąc ciąży – uszy na szyi, oczy po bokach i piszczenie

W czwartym miesiącu ciąży (około 15. tygodnia ciąży) uszy dziecka są już na swoim miejscu, czyli po bokach głowy. Wcześniej były na... szyi! A oczy przesuwają się do przodu twarzy z ... boków głowy.

Około 16. tygodnia ciąży dziecko staje się wrażliwe na dotyk i to do tego stopnia, że potrafi zapiszczeć, jeśli uderzysz w brzuch. Jeszcze tego nie usłyszysz, ale to potrafi!

5. Piąty miesiąc ciąży – preferencje kulinarne i rozróżnianie światła

W piątym miesiącu ciąży (około 18. tygodnia) twoje dziecko w brzuchu ćwiczy nowe umiejętności, czyli między innymi ziewanie oraz czkanie. Ma już także unikatowe linie papilarne rąk i stóp!

Około. 21. tygodnia ciąży dziecko zaczyna już sobie wyrabiać preferencje kulinarne. Wody płodowe zmieniają się z dnia na dzień, w zależności od tego co danego dnia zjadłaś, a ponieważ dziecko połyka ten płyn, zaczyna poznawać te smaki.

Około 22. tygodnia ciąży łapie pępowinę i rozróżnia światło od mroku. Jeśli przyłożysz do brzucha włączoną latarkę będzie reagować, np. odwracać główkę od źródła jasnego światła.

6. Szósty miesiąc ciąży – przezroczysta skóra, białe jak śnieg owłosienie

W szóstym miesiącu ciąży (ok. 23. tygodnia) dziecko ma za dużo skóry, która zwisa z jego ciałka. Na razie widać przez nią jego wszystkie narządy wewnętrzne i kości!

Około 24. tygodnia ciąży ma już włoski, rzęsy i brwi, Póki co, są one jednak białe jak śnieg bo nie ma w nich pigmentu.

Około 26. tygodnia ciąży dziecko słyszy już głośne dźwięki. Jeśli w pobliżu twojego brzucha rozlegnie się głośny wibrujący dźwięk płód zareaguje na niego mruganiem i drżeniem!

W 27. tygodniu – dziecko ma więcej kubków smakowych, niż w chwili narodzin i później. Nie tylko wyczuwa różnicę w smaku wód płodowych w zależności od tego, co zjesz, ale reaguje też na to. Np. czkawką lub kopnięciem jak smaki są zbyt ostre.

7. Siódmy miesiąc ciąży – mruganie i sny

W 7 miesiącu ciąży (ok. 28. tygodnia) – dziecko nabywa nową umiejętność - mruganie. Oraz potrafi śni – za sprawą aktywnej fazy snu REM, w którą zapada.

8. Ósmy miesiąc ciąży – ssanie kciuka

W ósmym miesiącu ciąży (ok. 32. tygodnia lub nawet wcześniej) – dziecko ssie już słodko swój kciuk.

Ok. 35. tygodnia ciąży – dziecko ustawia się już pośladkami najczęściej do góry. Dobra wiadomość jest taka, że czaszka dziecka, mimo że może być duża - nadal jest miękka. By móc się przecisnąć przez kanał rodny. Także spokojnie, tylko spokój może nas uratować.

9. Dziewiąty miesiąc – kiedy dziecko może się urodzić?

W dziewiątym miesiącu ciąży (ok. 37. tygodnia) uznaje się, że ciąża jest zakończona. Dziecko może się urodzić. Jest już na tyle dobrze rozwinięte, że może żyć poza organizmem matki.

Około 41-42. tygodnia ciąży zaczynasz się niecierpliwić? Mniej niż 5 procent dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym terminie rozwiązania, a ok. 50% pozostaje dłużej, tam gdzie im dobrze i komfortowo. Uzbrój się w cierpliwość, ale nie martw się. Lekarz nie pozwoli dziecku na dłuższe leniuchowanie, niż do 42. tygodnia ciąży.

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)