POLECAMY

Poznaj rady na 10 najczęstszych ciążowych dolegliwości

Ciągle dokucza ci zgaga, masz zaparcia lub wszystko cię swędzi? Nie tylko tobie przytrafiają się takie cuda. Ale są na to rady!
Poznaj rady na 10 najczęstszych ciążowych dolegliwości fot. Fotolia

1. Totalne zmęczenie

Dlaczego tak się dzieje? Podczas ciąży twój organizm zużywa tyle energii, ile alpinista w czasie zdobywania ośmiotysięcznika. Szaleją hormony,
a składniki odżywcze dzielone są na dwoje. Nic dziwnego, że padasz. Ale ten stan nie trwa długo. W czwartym miesiącu poczujesz, że siły wróciły!
Jak sobie pomóc? Pobłażaj sobie. Nawet dziesięciominutowa drzemka pozwoli ci zregenerować siły. Zamiast kawy wypij szklankę wody. Nie odmawiaj sobie krótkiego odpoczynku w pracy. Od kilku chwil twojego nicnierobienia firma się nie zawali.
Zgłoś się do lekarza... gdy zmęczeniu towarzyszą omdlenia, duszność, łomotanie serca. Zmęczenie to także pierwsza oznaka anemii.

2. Swędzenie skóry

Dlaczego tak się dzieje? Podczas kolejnych miesięcy ciąży skóra na brzuchu się mocno napina i swędzi.
Jak sobie pomóc? Próbuj powstrzymać się od drapania. Zamiast tego kilka razy dziennie wmasowuj w brzuch kremy dla kobiet w ciąży. Nawilżona skóra nie swędzi.
Zgłoś się do lekarza... jeśli swędzi nie tylko brzuch, ale całe ciało. Uciążliwe swędzenie skóry może być objawem stanu przedrzucawkowego.

3. Jest mi stale duszno

Dlaczego tak się dzieje? Zwykle duszności występują na początku drugiego trymestru, kiedy pod wpływem hormonów obrzmiewają ścianki naczyń krwionośnych, a mięśnie płuc i oskrzeli lekko wiotczeją. W III trymestrze duszności mogą być powodowane naciskiem macicy na przeponę.
Jak sobie pomóc? Spokojnie oddychaj, nawet jeśli wydaje ci się, że brakuje ci tchu.
Zgłoś się do lekarza... jak najszybciej, jeśli oprócz duszności zaobserwujesz dodatkowo: przyśpieszony oddech, ból w klatce piersiowej, zsiniałe wargi i koniuszki palców.

4. Wymioty od rana do nocy

Dlaczego tak się dzieje? Nudności towarzyszą co drugiej przyszłej mamie i choć zazwyczaj kończą się po pierwszych 12 tygodniach, czasem utrzymują się nawet do końca ciąży. O wiele częściej nudności odczuwają kobiety cierpiące na chorobę lokomocyjną i te, których ciąża była nieplanowana (na skutek stresu).
Jak sobie pomóc? Jedz często, ale małe porcje. W ten sposób nie podrażniasz żołądka. Zanim wstaniesz z łóżka, sięgnij po banana albo kawałek suchej bułki. Pij dużo, aby uniknąć odwodnienia. Najlepsza jest woda, możesz dodać do niej plasterek imbiru. Jak najwięcej wypoczywaj.
Zgłoś się do lekarza... jeśli wymiotujesz więcej niż dwa razy dziennie, chudniesz, masz też bóle brzucha.

5. Obrzęki rąk i nóg

Dlaczego tak się dzieje? Kostki, stopy i dłonie puchną, bo gromadzi się w nich woda. Obrzęki zwykle nie świadczą o niczym groźnym. Najczęściej pojawiają się wieczorem, w ciepłe dni albo po wysiłku.
Jak sobie pomóc? Pij dużo wody – to ona pomoże ci ustrzec się opuchlizny. Jak najwięcej odpoczywaj, leżąc, najlepiej z uniesionymi nogami.
Zgłoś się do lekarza... jeśli obrzęki są znaczne i dotyczą nie tylko rąk i nóg, ale także innych części ciała. Zrób to także, jeśli budzisz się już opuchnięta. Zdarza się, że obrzęki zwiastują stan przedrzucawkowy.

Dowiedz się więcej na temat ciąży:6. Bóle głowy

Dlaczego tak się dzieje? Winę za ból i zawroty głowy ponoszą ciążowe hormony albo niskie ciśnienie krwi. Choć zazwyczaj lekki ból albo zawroty głowy w ciąży nie są powodem do niepokoju, nigdy ich nie lekceważ. Mogą być oznaką nadchodzącego omdlenia.
Jak sobie pomóc? Ulgę przyniesie ci delikatny masaż skroni, zimny okład na czoło albo pochylenie głowy do przodu. Możesz się też położyć, unosząc stopy tak, by były nieco wyżej niż głowa. Jeśli nie pomogą naturalne metody, sięgnij po paracetamol.
Zgłoś się do lekarza... jeśli bóle głowy pojawią się w III trymestrze albo gdy towarzyszy im ból w podbrzuszu.

7. Bóle pleców

Dlaczego tak się dzieje? Maluszek rośnie, a twój kręgosłup musi udźwignąć ten ciężar. Stawy w dole kręgosłupa zaczynają się rozluźniać, by ułatwić przejście dziecka podczas porodu, a to zaburza twoją równowagę. Aby ją utrzymać, odchylasz się do tyłu, co powoduje jeszcze większy ból.
Jak sobie pomóc? Ból pleców to dobry powód, by zapisać się na jogę albo na gimnastykę w wodzie. Regularnie ćwicz i nie objadaj się.
Zgłoś się do lekarza... jeśli ból przeszkadza ci w codziennych zajęciach.

8. Stałe parcie na mocz

Dlaczego tak się dzieje? Rosnąca macica uciska pęcherz, a to sprawia, że czujesz częstszą potrzebę oddawania moczu. A ciążowe hormony czynią mięśnie krocza wiotkimi, więc możesz czuć wilgoć.
Jak sobie pomóc? Kilka razy w ciągu dnia ćwicz mięśnie Kegla. Naprzemiennie napinaj je, tak jakbyś chciała powstrzymać strumień moczu, i rozluźniaj. Podczas sesji wykonuj ok. 40 takich ćwiczeń.
Zgłoś się do lekarza... jeśli podczas siusiania czujesz pieczenie albo ból w pochwie. Takie objawy mogą oznaczać infekcję pochwy.

9. Krwawienia w ciąży

Dlaczego tak się dzieje? Krwawienie może się pojawić na różnych etapach ciąży. Czasem jednak jest objawem problemów z łożyskiem, oznaką nadżerki, skutkiem przedwczesnych skurczów macicy albo przemęczenia.
Jak sobie pomóc? Jak najwięcej wypoczywaj na leżąco, a jeśli lekarz zaleci – do porodu powstrzymaj się od seksu.
Zgłoś się do lekarza... jeśli podczas ciąży wystąpi nawet niewielkie krwawienie.

10. Twardy brzuch w ciąży

Dlaczego tak się dzieje? To tzw. skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa). Mogą się pojawić w drugiej połowie ciąży.
Jak sobie pomóc? Zwolnij tempo. Nie podbiegaj do autobusu, nie zabieraj się do mycia podłogi albo okien. Połóż się i zrelaksuj.
Zgłoś się do lekarza... zawsze, gdy zaobserwujesz u siebie te objawy.

Dowiedz się więcej na temat ciąży:


na podstawie tekstu autorstwa Łucji Tolak/Będę mamą
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)