POLECAMY

Zgaga w ciąży? Możesz z nią walczyć!

Zgaga to zmora niejednej przyszłej mamy. Zwykle atakuje po jedzeniu, zwłaszcza mocno przyprawionym. Co powoduje zgagę i czy można z nią skutecznie walczyć? Odpowiedź brzmi: tak!
Zgaga w ciąży? Możesz z nią walczyć!

Zgaga pojawia się zwykle po przejedzeniu, zwłaszcza po tłustym i ostro przyprawionym posiłku. Dokucza wtedy, gdy niestrawione jedzenie z silnymi kwasami przedostaje się z żołądka do przełyku i drażni jego delikatny nabłonek. Rozwijający się płód uciskający na ścianę żołądka, zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży, może skutkować powracaniem treści pokarmowej do przełyku.

Progesteron, z jednej strony pomaga w utrzymaniu ciąży, z drugiej - zwiotcza mięsień zamykający ujście przełyku do żołądka, co skutkuje cofaniem się pokarmu do przełyku i pojawieniem się przykrych dolegliwości.

Wielkość i pora posiłków

Żołądek, szczególnie pod koniec ciąży, jest ze wszystkich stron dociskany przez rozwijający się płód, co znacznie zmniejsza jego objętość. Podstawową zasadą racjonalnej diety jest regularne spożywanie małych objętościowo posiłków. Działanie w myśl tej zasady może ustrzec przyszłe mamy przed palącym problemem zgagi. Należy pamiętać, aby ostatni posiłek był spożywany co najmniej 2-3 godziny przed snem. Pozwoli to żołądkowi przetrawić to, co dotychczas w nim się znajduje... Czytaj dalej w serwisie Diety.wieszjak.polki.pl.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)