Mamo, tato - jestem w ciąży!/fot. Fotolia

Zaplanuj ciążę

Planujesz ciążę, ale nie jesteś pewna, czy to właściwy moment? Sprawdź, jaki wiek jest najbardziej odpowiedni oraz jakie badania należy wykonać przed zajściem w ciążę, by móc bez przeszkód cieszyć się z przyszłego macierzyństwa.
/ 28.06.2011 08:38
Mamo, tato - jestem w ciąży!/fot. Fotolia

Przygotowania do ciąży

Narodziny dziecka to jeden z najpiękniejszych darów i momentów w życiu kobiety. To cząstka nas samych, spełnienie marzeń. Ważna chwila w wielkim wszechświecie. Jednak zanim zdecydujemy się nosić maleństwo pod serduszkiem, musimy odpowiednio przygotować swój organizm zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Decyzja o dziecku powinna należeć do obydwojga rodziców, aby potem nie było rozczarowań. Niestety życie pisze różne scenariusze i często jest to ciąża nieplanowana. Trzeba wówczas zrobić wszystko, by zapewnić dziecku swoją miłość jeszcze w okresie płodowym.

Stan błogosławiony to okres szczególny w życiu każdej kobiety, która wówczas pięknieje oraz promieniuje radością i darem nowego życia. Każda pragnie urodzić zdrowe maleństwo i nieistotne, czy będzie to chłopczyk czy dziewczynka. To od Was w dużej mierze będzie zależeć przebieg ciąży i czy maleństwo będzie czuło się bezpiecznie w Waszym brzuszku.

Zobacz też: Planowanie płci dziecka - magia czy nauka?

Odpowiedni wiek

Natura tak nas przygotowała, aby okres ciąży był jak najkorzystniejszym stanem fizjologicznym zarówno dla kobiety, jak i dla rozwoju dziecka w łonie matki.

Z biologicznego punktu widzenia najlepszy okres na zajście w ciążę to czas pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, kiedy kobieta jest najbardziej płodna.

Niestety w dzisiejszej dobie, z uwagi na swoją pracę i karierę zawodową, wiele kobiet decyduje się na dziecko kilka lat później. Należy jednak brać pod uwagę, że po ukończeniu 35. roku życia ryzyko powikłań ciążowych wzrasta, zwłaszcza gdy jest to pierwsza ciąża. Ponadto wzrasta też ryzyko wad rozwojowych u dziecka. Dlatego najlepiej decydować się na macierzyństwo w okresie swojej najwyższej płodności.

Badanie lekarskie

Niezwykle istotne jest, aby przed zajściem w ciążę przygotować się do tego. Każda przyszła mama powinna wykonać podstawowe badania lekarskie, w tym laboratoryjne – zlecone przez lekarza pierwszego kontaktu. Dobrze byłoby wykonać badanie na grupę krwi i czynnik Rh. Obowiązkowa jest też wizyta u stomatologa i ewentualne wyleczenie chorych zębów. Niestety o tym ostatnim najmniej pamiętają przyszłe mamy i nie wiedzą, że przy próchnicy zębów choruje cały organizm.

Zobacz też: Badania niezbędne w czasie ciąży

Fragment pochodzi z książki „Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej” Grażyny Tuchmacher (Impuls, 2010). Publikacja za zgodą wydawcy.