POLECAMY

Zanim zdecydujesz się na in vitro

Niepłodność z dużą dozą pewności można zaliczyć do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Z tym problemem zmaga się średnio, co piąta para. Gdy wszystkie inne metody leczenia zawodzą, wiele par decyduje się na zapłodnienie pozaustrojowe, czyli metodą in vitro.
Zanim zdecydujesz się na in vitro

Jednak zanim podejmie się ostateczną decyzję, trzeba zastanowić się nad słusznością swojego wyboru. Metoda ta, stosowana jest tylko wtedy, gdy inne sposoby zawodzą. Wiąże się to z pewnym ryzykiem i co ważne, leczenie nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty.

Komu zalecana jest metoda In vitro

Metoda ta, stosowana jest w szczególnych przypadkach. Na przykład, kiedy kobieta choruje na przewlekłe schorzenia, uniemożliwiające zajście w ciążę. Do tego rodzaju chorób zaliczamy: endometriozę. Przeszkodą w realizacji marzenia o dziecku mogą być także zaburzenia hormonalne w cyklu miesiączkowym czy zła budowa anatomiczna. Jednak nie we wszystkich przypadkach niepłodność jest problemem kobiety. Niekiedy to słaba jakość nasienia mężczyzny uniemożliwia przyjęcie się zarodka w macicy.

Jeśli chodzi o ograniczenia wiekowe, kobieta nie może przekroczyć 42 roku życia. Za granicą przedziały wiekowe są znacznie rozszerzone. Ostatnio głośnym przypadkiem była sprawa 67-letniej kobiety, która urodziła dziecko, poczęte metodą in vitro. Dokonała tego, dzięki zatajeniu swego prawdziwego wieku, podawała lekarzom, że jest o 12 lat młodsza - taka, bowiem była górna granica w amerykańskiej klinice. Jeśli chodzi o in vitro dla samotnych matek, nie każdy ośrodek wydaje zgodę na przeprowadzenie zabiegu.

Polecamy: Jak przygotować się do ciąży?

Wady metody, czyli możliwe powikłania

Bardzo rzadkim (prawdopodobieństwo 0.6%), aczkolwiek występującym zaburzeniem jest zespół hiperstymulacji jajników. Może on doprowadzić do niewydolności nerek czy trudności z oddychaniem, a więc bezpośredniego zagrożenia życia. Podczas stosowania obligatoryjnej kuracji hormonalnej przed zapłodnieniem in vitro, przyjmowane przez kobietę leki mogą przyczynić się do powstania torbieli jajnika.

Ryzyko wywołane jest także wystąpieniem ciąży bliźniaczej lub mnogiej.

Prawdopodobieństwo udanego zapłodnienia jest w ścisłej zależności z wiekiem matki. Im kobieta młodsza, tym większe szanse ma sukces. I tak odpowiednio dla przedziału wiekowego do 35 lat, procent udanych zabiegów wynosi 28,6%, dla kobiet powyżej 44 roku życia prawdopodobieństwo to spada do 0.8%. Zazwyczaj zabieg nie kończy się na jednej próbie, a szansa na zajście w ciążę po 3-krotnym zastosowaniu metody jest bliska połowie.

Polecamy: Jak zaplanować płeć dziecka?

Jak wybrać dobrą klinikę

Wybór odpowiedniej kliniki często warunkuje prawdopodobieństwo uzyskania oczekiwanych rezultatów. W ocenie wiarygodności danej placówki, należy zwrócić uwagę na osiągane wyniki czy procent udanych zabiegów. Skuteczność powinna oscylować w granicach od 30 do 40%.

Ważne jest także, aby statystki zawierały liczbę wszystkich zabiegów dokonanych w ciągu historii działalności kliniki. Dobry i pewny ośrodek powinien przeprowadzić minimum 150 zabiegów.

Zobacz także: Witaminy - źródło zdrowia mamy i dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)