POLECAMY

Ciąża na leżąco

Przez cały okres ciąży musisz leżeć? Nie martw się - oto sposoby, które pomogą ci w przetrwaniu i urozmaiceniu tego czasu.
Ciąża na leżąco fot. Panthermedia

Niektóre kobiety marzą w ciąży o chwili, kiedy będą mogły usiąść z kieliszkiem wina. Ty marzysz o tym, kiedy będziesz mogła wreszcie usiąść.
Bo na razie musisz leżeć. Najlepiej na lewym boku albo z nogami w górze. Czasem konieczny jest pobyt w szpitalu. Pierwsze dni mijają ci na niepokoju. Potem na pierwszy plan wysuwają się problemy, nazwijmy je... technicznymi.

Nuda

Nie ma co owijać w bawełnę. Każdy dzień leżenia jest podobny do siebie. W ciągu dnia jeszcze coś się dzieje, ktoś cię odwiedza. O 17 (!) dostajesz kolację i... co potem?

Komórka Dzięki niej masz kontakt ze światem, a w niektórych modelach są też gry czy książki.

Laptop Zwłaszcza w wersji z internetem to źródło nieograniczonej rozrywki o każdej porze dnia i nocy.
Uwaga! Niestety, również na patologii ciąży zdarzają się kradzieże. Pamiętaj o tym, wychodząc z pokoju.

Dziewczyny z sali Wspólna niedola zbliża jak pobyt w więzieniu :) I niekiedy owocuje przyjaźniami. Kiedy już obgadacie mężów, omówicie wybór wózka, zostają wam karty, oglądanie filmów na DVD i opowieści o duchach.

Książki To właśnie dobry moment na wszystkie książki, przez które nie dałaś rady przebrnąć do tej pory.
Uwaga! Nie rób na drutach – z powodu tajemniczych przesądów jest to źle widziane przez położne.

Fizjologia i higiena

Zaparcia Często dokuczają pod koniec ciąży, a kobietom leżącym tym bardziej – okazuje się bowiem, że w normalnych warunkach działanie jelit wspiera grawitacja. Pomagają jogurty i suszone jabłka (działanie śliwek może okazać się zbyt, hmm, skuteczne).

Brak zaparć Jeśli nie wolno ci chodzić, wiele rzeczy urasta do rangi poważnych problemów. Jedną z nich jest korzystanie z toalety. Szybko się zorientujesz, jak te sprawy rozwiązane są na twoim oddziale. Warto mieć: stołeczek koło łóżka, jednorazowe tekturowe wkłady do nocnika zwanego tu kaczką, wilgotne chusteczki, silny charakter.

Mycie głowy Niekiedy położne zajmują się tym same, ale jeśli nie, zaplanuj akcję na niedzielny wieczór. Zaopatrz się w dwa duże worki na śmieci, miednicę ciepłej wody, kubek do polewania, szampon i osobę towarzyszącą. Jednym rozciętym workiem zabezpieczcie podłogę. Drugi rozetnijcie, ale tylko na jednym długim boku. Miednicę postawcie na stołku obok łóżka na nierozciętym krótkim boku worka, a drugi koniec rozłóż na łóżku – by był pod twoją głową. Połóż się ukosem: głowa powinna wystawać ci poza łóżko, a woda z włosów spływać po worku do miski.

Medycyna

Oksytocyna Hormon wywołujący akcję porodową, słowo na patologii ciąży bardzo popularne.

KTG Urządzenie monitorujące akcję serca płodu i skurcze. Jego niejednostajny szum będzie towarzyszyć ci przez cały pobyt na oddziale. Polub go.

Zakażenia bakteryjne i inne Łatwo o nie, kiedy długo leży się w szpitalu. Staraj się nosić majtki do koszuli nocnej albo piżamę. Proś położne, by nie siadały ci na łóżku. Sama nie siadaj bez jednorazowych podkładek ani pod prysznicem, jeśli jest tam krzesełko, ani na sedesie. Jeżeli leki podają ci dopochwowo – robi to lekarz, położna czy ty sama – pilnuj, by używano jałowych rękawiczek jednorazowych. Jeśli jest ich deficyt, poproś kogoś, żeby kupił ci zapas (podobnie jak podkładek na sedes i pod prysznic).

Lęk

Dopiero pobyt na patologii ciąży pokazuje liczbę i skalę możliwych powikłań i komplikacji ciąży oraz porodu. I jak tu myśleć pozytywnie? A jednak z każdym dniem twoje dziecko jest ciut większe, silniejsze i lepiej przygotowane do samodzielnego życia. Każdy kolejny przeleżany dzień jest więc twoim wielkim sukcesem. A gdyby coś zaczęło dziać się przed czasem (odpukać), jesteś we właściwym miejscu, a nie np. na działce u teściów.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Ja słyszałam, że będąc w ciąży zagrożonej można zaopatrzyć się w taki specjalny aparat, który kontroluje stan dziecka. Jeśli pojawiają się alarmujące wyniki - zawiadamia matkę i lekarza. Zastanawiam się, czy taki monitoring ciąży by mi się przydał